Mısır mahkemesi İhvan üyelerinin mallarına el koydu

Mısır mahkemesi İhvan üyelerinin mallarına el koydu

Mısır mahkemesi, seçimle başa geldikten sonra darbeyle indirilen eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi‘nin mirasçılarıyla birlikte 89 İhvan üyesine ait malların devlet hazinesine geçirilmesine karar verdi. Mısır’da devlete ait olan Ahbar el-Yevm adlı gazetenin yaptığı habere göre, Kahire Nöbetçi Mahkemesi, resmi bir kurum olan İhvan Mallarına El Koyma Komitesinin açtığı davada, aralarında Mısır’ın eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi‘nin mirasçısı olarak eşinin ve çocuklarının da bulunduğu Müslüman Kardeşler Teşkilatının (İhvan) lider kadrosundaki 89 kişiye ait mallara el konulmasına karar verdi. İhvan Mallarına El Koyma Komitesi, mahkemeden İhvan üyelerinin mallarının devlet hazinesine aktarılmasını talep etti. Kahire Nöbetçi Mahkemesi de talebi kabul ederek aralarında Mursi’nin varislerinin de olduğu İhvan üyelerinin mallarına el koydu.

Mısır mahkemesi Mursi’nin varislerinin mallarına da el koydu

İhvan Mallarına El Koyma Komitesinin açtığı davada, mallarına el konulanlar arasında, Mursi’nin varisleri de bulunuyor. Mahkeme kararının Mursi’nin varislerinden eşi Necla Ali Mahmud ve çocukları Ahmed, Şeyma, Üsame ve Ömer’in mallarını kapsıyor. Ayrıca Mısır mahkemesi İhvan’ın önde gelen isimlerinden İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii ve yardımcısı Hayrat Şatır, Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Genel Sekreteri Muhammed el-Biltaci, İhvan üyesi Abdurrahman el-Berr, Mursi hükümetinde bakanlık yapan Basim Udeh ve Üsame Yasin’in de mallarına el koydu. Muhammed Mursi’nin ailesi ve mahkemede adı geçen kişiler konuya ilişkin henüz bir değerlendirmede bulunmadı. Merkezi Mısır dışında olan İnsan Hakları Gençlik Merkezi konuyla ilgili yazılı açıklama yaparak, kararın bir terör örgütüne iltisak zannıyla alınmasını, siyasi olarak vatandaşların mallarına el konulmasını kınadı.

İhvan Mursi’ye yapılan darbenin ardından terör örgütü ilan edilmişti

24 Haziran 2012 tarihinde Muhammed Mursi yüzde 51,73 oyla Mısır’ın ilk kez seçilen cumhurbaşkanı oldmuştu. Mısır’ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, 2013 yılında askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılarak darbeciler tarafından yargılanmaya başlamıştı. Mursi, yargılandığı mahkeme salonunda 17 Haziran 2019 tarihinde hayatını kaybetmişti. Temmuz 2013’te Sisi yönetimi tarafından gerçekleştirilen askeri darbenin ardından aynı yılın aralık ayında İhvan (Müslüman kardeşler) da, terör örgütü olarak ilan edilmişti. Askeri darbenin ardından Mursi’nin ve üst düzey İhvan yetkililerinin yargılanmasına devam edildiği dönemde 23 Eylül’de Mısır Mahkemesi, Müslüman Kardeşler Derneği’nin kapatılmasına karar verdi.

mursi mısır mahkemesi

bir yorum bırakın