Myanmar askerleri bebeğini kucağından alıp ateşe attı

DL762PKW4AEcsRN

“Nehrin diğer tarafına geçme telaşında olan yüzlerce kadın, askerler tarafından durduruldu. Silahlı askerler kaçanlara hareket etmemeleri emrini verdi.

Askerler elinde bebeği olan bir kadına odaklandı. Bunu fark eden kadın kucağındaki bebeği daha sıkı kavramaya başladı.

Askerler ‘sen’ diye bağırdı.

Kadın daha da korkmuştu. Birkaç saniye sonra kadını bir darbe ile etkisiz hale getiren askerler kucağındaki bebeği alarak ateşe attı.”

Bu sözler Bangladeş‘e sığınan Arakanlı Müslümanların New York Times muhabirine anlattıkları başından geçen hikayelerden sadece biri.

Gazete muhabiri Jeffrey Gettlement’ın aktardığı olaya göre annesini, iki kız kardeşini, erkek kardeşini ve en sonunda bebeğini gözleri önünde kaybeden bir anne üstüne bir de askerler tarafından tecavüze uğruyordu.

Röportajı yapan Jeffer Gettlement bu konuşmadan sonra eşini aradığını ve 20 yıllık meslek hayatında yaptığı en kötü görüşmenin bu olduğunu açıkladı.

Arakanlılar dünyada en fazla zülme uğrayan etnik topluluklardan biri oldu. Bangladeş‘e sığınanların sayısı 500 bini aştı. Kaldıkları kamplarda yaşam mücadelesi veriyorlar. Zulümden kurtulmuş gibi görünseler de yaşadıkları acıları unutmaları imkansız.

 

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın