Özel Haber: Avrupa Birliğinin göstermelik Suudi Arabistan kararı

Avrupa Birliği Komisyonu, Suudi Arabistan’ın da aralarında bulunduğu 23 ülkeyi terörizmin finansmanı ve kara para aklamada başarısız ülkeler listesine ekledi.

Peki bu kararın bir yaptırım gücü var mı? Görünürde yok. Çünkü Avrupa ülkeleri için Suudi Arabistan milyarlarca dolarlık anlaşmadan başka bir anlam ifade etmiyor.

Avrupalı silah üreticilerinin çıkmaması için büyük uğraş verdiği bu karar ile sadece Suudi Arabistan’ın AB ülkeleri ile mali ilişkileri zorlaşacak.

Suudi Arabistan daha önce 11 Eylül saldırılarına verdiği destek nedeniyle gündeme gelmiş, fakat bu meseleden kolayca sıyrılmıştı.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman petro-dolarları ile reklam yaparken 11 Eylül ile alakalı bağlarını reddetmiş ve “Vehhabiliği ABD istediği için yaydık.” açıklamasıyla hem kendini aklamış hem de Batılı ülkeleri tehdit etmişti.

Batı’nın MBS aşkı

Muhammed Bin Selman, Cemal Kaşıkçı suikastı öncesi Batı dünyasının el üstünde tuttuğu bir isimdi. İngiltere’ye yaptığı ziyaret bu ülkede tartışmalara neden olsa da Başbakan Theresa May onu cansiparane bir şekilde korumuştu.
Cemal Kaşıkçı suikastı sonrası AB ülkeleri mecburen Suudi Arabistan ile aralarına mesafe koymaya başladılar. Bu göstermelik tepkiye rağmen Alman medyasında “Suudi Arabistan’ı ne kadar önemli bir müşteri olduğu” haberleri yer aldı.
Avrupa Birliği Komisyonunun bu kararından sonra da AB ülkelerinin Suudi Arabistan ile ilişkilerini kesmesi beklenmiyor. Zira hem Almanya hem Fransa hem de birlikten ayrılmaya çalışan İngiltere, Suudi Arabistan’a Yemen’de yaşanan katliamlar sonrası silah satmaya devam etti.

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın