Özel Haber: İran medyası Muhsin Fahrizade’nin öldürülmesini unuttu Türkiye’ye saldırdı

386

İran dün başkent Tahran’da ülke savunma sanayisinin en önemli bilim adamı olan Muhsin Fahrizade’nin bir suikast sonucu hayatını kaybetmesiyle büyük şok yaşadı. Ülkenin nükleer çalışmalarının kurucusu olan Muhsin Fahrizade, 2 yıl önce İsrail Başbakanı Netanyahu tarafından hedef gösterilmişti.

Muhsin Fahrizade’nin yaptığı çalışmaları hatta varlığını bile uzunca bir süre inkâr eden İran yönetimi, sene başında ABD saldırısı ile hayatını kaybeden Kasım Süleymani’nin ölümünden sonra ikinci büyük darbesini yedi.

1979 İran devriminden sonra devlet eliyle kurulan kurumlardan biri olan Press TV’nin Fransızca hesabı ise Türkiye’ye saldırmaya devam etti.

Türkiye’nin İdlib’deki karakollarının yerlerini değiştirmesini “Sultan’ın 6. Geri çekilişi” başlığıyla veren Press TV,  Esed rejiminin ve kendi gönderdiği milislerin Bahar Kalkanı Harekâtı sırasında aldığı ağır yenilginin acısıyla Bayraktar SİHA’lara saldırarak Türkiye’ye hakaret etti.

Press TV’nin ilk saldırısı değil

İran Devrim Rehberi Ayetullah Hameney’in kontrolünde olan İran Radyo ve Televizyonu Kurumu’nun yönetimindeki Press TV daha önce de Türkiye’ye defalarca saldırmıştı. Bunların sonuncusu Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ işgalini sona erdirmek için giriştiği harekât sırasında gerçekleşmişti.

Press TV’nin Türkiye’nin Kuzey Irak’ta terör örgütü PKK ile mücadelesini ve Katar’la ilişkilerini de saldırgan bir üslupla paylaşmıştı.

İran’da 1979 yılında gerçekleşen devrim sonrası Devrim Rehberliği, Cumhurbaşkanlığı makamının daha fazla yetkilere sahip oldu. Ordu, Meclis, Yargı başta olmak üzere çok sayıda kurumun yönetimi ya da direkt ya da dolaylı yoldan Devrim Rehberine bağlı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin