Siyonist İsrail güçleri Batı Şeria’da Filistinlilere saldırdı

22
İsrail yaraladı Filistinli
İsrail güçleri Filistin

Siyonist İsrail güçleri Batı Şeria’da Filistinlilerin Yahudi yerleşim birimlerine karşı düzenlediği gösteriye müdahale etti.

Siyonist İsrail güçleri Batı Şeria’da Filistinlilerin Yahudi yerleşim birimlerine karşı düzenlediği gösteriye müdahale etti. İsrail askerleri 32 Filistinliyi yaraladı. Olaya şahit olan kişiler Filistinli grupların çağrı yaptığını ve bunun üzerine Batı Şeria’nın kuzeyindeki Selfit kentine bağlı Er-Ras bölgesinde İsrail’in Yahudi yerleşim birimi inşa etme planına karşı protestoların başladığını bildirdi. Filistin’e verdikleri destekle bilinen Ortodoks Yahudi “Neturei Karta” cemaati üyeleri de gösteriye katıldı. Filistin Kızılayı, İsrail güçleri göstericilere göz yaşartıcı gaz ve plastik mermiyle müdahale etti. Müdahale esnasında 32 Filistinli plastik mermiyle yaralandı. Filistin Kızılayı, siyonist İsrail askerlerinin göstericilere göz yaşartıcı gaz ve plastik mermiyle müdahale ettiğini bildirdi.32 Filistinli plastik mermiyle yaralandı.

Filistinli yetkililer de yaralandı

Sağlık görevlileri yaralananlar arasında Fetih Hareketi Başkan Yardımcısı Mahmud el-Alul ile Filistin Kurtuluş Örgütüne (FKÖ) bağlı Ayrım Duvarı ve Yahudi Yerleşim Birimleriyle Mücadele Konseyi Başkanı Velid Assaf’ın da bulunduğunu açıkladı.

Yahudi yerleşimcilerin de Filistinlilere zulmü devam ediyor. Pazartesi günü Er-Ras bölgesinde Filistinlilere ait tarım arazilerine el koymaya çalıştılar. Filistinliler bölgede hafriyat çalışmaları başlatan Yahudi yerleşimcilere tepki gösterdi.

Yahudi Yerleşimciler Filistinlilere saldırıyor

İsrail Batı Şeria’yı 1967 yılında işgal etti. İşgal altındaki Batı Şeria’da 250’den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden 400 binden fazla Yahudi yerleşimci var. Yahudi yerleşimciler Batı Şeria’da işgal altında yaşayan Filistinlilerin için hayatını daha da zorlaştırıyor. Yahudi yerleşimciler her gün Filistinlilere saldırıyor. Filistinlilerin topraklarını ele geçirmeye çalışıyorlar.

27 Kasım 2020 tarihinde, Yahudi yerleşimciler işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde Filistinli çiftçilerin bahçelerine saldırıp yüzlerce üzüm ağacını sökmüştü. Filistinli çiftçi Nidal Rebi bir grup Yahudi yerleşimcinin Batı Şeria’nın Ramallah kentine bağlı Turmusiya beldesinde kendisine ait çiftliğe saldırdığını söylemişti. Rebi Yahudi yerleşimcilerin 300’den fazla üzüm ağacını söktüğünü belirtmişti. Ayrıca sulama sistemi ile su deposunu tahrip ettiklerini ve çiftliğin çevresindeki çitleri yıktıklarını da dile getirmişti.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı sayılıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin