Suriye’de 350 binden fazla insan hayatını kaybetti

bm-suriye-savas

Suriye’de 350 binden fazla insan katledildi

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi 48. oturumunu İsviçre’deki BM Cenevre Ofisi’nde yapıyor. Bachelet, 47 üyeli konseye yönelik konuşma gerçekleştirdi. Suriye iç savaşının 10 yılı aşkındır devam ettiğini söyleyen Bachelet, hayatını kaybedenlerle ilgili bazı bilgiler verdi. Birleşmiş Milletler, Suriye iç savaşında ölümleri teyit edilenlerin sayısının 350 bin olduğu belirtildi. Ancak gerçek rakamın bunun çok üzerinde olduğu söylendi. Bachelet, Suriye’deki çatışmalarda yaşanan kayıpları belgeleyen sınırlı sayıdaki kişi ve kurumlardan da övgüyle bahsetti. Hesap verebilirliğin sağlanması ve savaşın kurbanlarının unutulmadığının gösterilmesi açısından paylaştığı istatistiklerin önemine işaret etti. Bachelet, Mart 2011-Mart 2021 arasında Suriye‘deki çatışmalarda öldürülen 350 bin 209 kişinin bir listesini yaptıklarını söyledi. Bachelet, hayatını kaybeden yaklaşık 350 bin kişinin belirlemesinde katı bir metodoloji izlediklerini vurguladı. “Rakamlarımız yalnızca tam adları ile tanımlanabilen, ölüm tarihi belirlenmiş ve belirli bir ilde ölen kişileri içeriyor. Bu üç unsuru içermeyen bilgiler hariç tutuldu ve mükerrer kayıtları önlemek için kapsamlı bir inceleme yapıldı.” diye konuştu.

bm-suriye-savas
BM Suriye’de 350 binden fazla insanın öldüğünü raporladı

Hayatını kaybedenlerin çoğu kadın ve çocuk

Bachelet, ölen her 13 kişiden birinin (toplam 26 bin 727) kadın olduğu ifade edildi. Yine neredeyse ölen her 13 kişiden birinin (27 bin 126) de çocuk olduğuna dikkat çekildi. Bachelet, Halep’te 51 bin 731 kişinin öldüğünün belgelendiğini belirtti. Bu ili sırasıyla 47 bin 483 ile Şam kırsalı, 40 bin 986 ile Humus, 33 bin 271 ile İdlib, 31 bin 993 ile Hama ve 31 bin 369 ölümle Tartus’un takip ettiğini aktardı. Bachelet, açıkladıkları toplam 350 bin 209 ölümün titiz bir çalışmayla belirlendiğini söyledi. “Ancak bu (açıkladığımız rakamlar), Suriye’de bu dönemde yaşanan cinayetlerin tamamı değildir ve öyle de görülmemelidir. Asgari doğrulanabilir bir sayıyı gösteriyor ve kesinlikle gerçek cinayet sayısının eksik bir sayımıdır.” ifadelerini kullandı. Bachelet, Suriye’de daha belgelenmeyen çok sayıda ölüm olduğunu söyledi. Trajik şekilde ölümlerinin ardından hiçbir tanık ve belge bırakılmayan pek çok kurbanın hikayelerini henüz ortaya çıkaramadıklarını ifade etti.

Suriye geri dönmek için güvenli değil

Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu, 1 Temmuz 2020-30 Temmuz 2021 tarihleri aralığındaki Suriye’de yapılan insan haklarıyla ilgili 46 sayfalık bir rapor yayımladı. Raporda, Suriye‘nin kuzeyinde ve güneyinde çatışmaların hâlâ devam ettiğine ve giderek arttığına dikkat çekildi. Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu Başkanı Brezilyalı Paulo Pinheiro, rapora ilişkin açıklamalarda bulundu. Pinheiro, Suriye’de 10 yıldır devam eden iç savaşta tarafların savaş suçu ve insanlığa karşı suçlar işlemeye devam ettiğini belirtti. Komisyon, daha önceki yıllarda da rapor yayımlamıştı. Hazırlanan raporlarda, Suriye’de ABD öncülüğündeki koalisyon, Rusya, rejimin ve terör örgütü YPG/PKK‘nın eylemlerinin savaş suçları kapsamına girebileceği belirtilmişti. Pinheiro, “Suriyeli sivillere yönelik savaş devam ediyor ve savaşın harap ettiği bu ülkede sivillerin güvenli bir yer ya da sığınak bulmaları zor.” diye konuştu.

Benzer gönderiler