Tecavüzü cinsel eşitlik makyajıyla örtüyorlar

Cinsiyet eşitliği sıralamasında başı çeken Danimarka, Finlandiya, Norveç gibi ülkeler cinsel istismarda da zirveye oynuyor. Sadece 1 yıl da Danimarka ve Finlandiya’da 74 bin kadın tacize uğradı. Ancak tacizlerin yalnızca 301’ü cezalandırıldı.

Özgürlükler ve refah diyarı olarak adlandırılan İskandav ülkelerinde özellik cinsiyet eşitliği kavramının taciz ve cinsel istismar suçlarını örtmek için kullanıldığı rakamlara yansıdı.

Yüzde 1’i bile cezalandırılmadı

5 milyon 600 binden fazla nüfusu bulunan Danimarka cinsel saldırıların en çok yaşandığı ülkelerden. Sadece 2017 yılında kayıtlara 24 bin taciz vakası geçti. Bu cinsel istismar vakalarının yalnızca 94’üne ceza verildi.

Görmezden geliniyor

5.5 milyon nüfusu ile dikkat çeken Finlandiya’da durum daha da kötü. Ülkede yaşanan cinsel saldırılarının yıllık ortalaması 50 bin. 2017’de cinsel saldıran hüküm giyen kişi sayısı için yalnızca 207.

Birleşik Krallık berbat durumda

Güneş batmayan imparatorluk İngiltere ve Galler’de de tablo insanlık adına utanç verici. Rape Crisis isimli örgütün raporuna göre 2016-2017 yılları arasında 202 bin cinsel saldırı ihbarı yapıldı. Cinsel istismar ile mücadele ise son derece yetersiz.

Üstünü örttüler

Hatta İrlanda’da yaşanan bir olay Batı’da tecavüz vakalarının üstünün nasıl örtüldüğünü resmen ispatladı. İrlanda’da 2018 yılında, 17 yaşındaki kız çocuğuna tecavüz etmekten yargılanan 27 yaşındaki sanığın avukatı, duruşma salonunda kız çocuğunun giydiği dantelli iç çamaşırını, “rızası vardı” iddiasına delil olarak elinde salladı. Sanık beraat etti.

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın