Teksas Biden yönetimine karşı atağa geçti

teksas-biden-antique

Teksas Biden yönetimine rahat vermemeye kararlı

Teksas ABD’yi sarsmaya devam ediyor. ABD’de Cumhuriyetçi Parti’nin kalesi durumundaki Teksas Eyaleti, Biden yönetimindeki Federal Devleti zora düşürecek adımlar atmaktan çekinmiyor. Kürtaj yasağı ile Biden yönetiminin tepkisini çeken Teksas eyalet yönetimi bu kez Kasım 2020’deki başkanlık seçimlerine direkt etki yapan sosyal medya şirketlerini zora sokacak bir tasarıyı onayladı. Twitter ve Facebook başkanlık seçimlerinde Joe Biden hakkındaki bir haberi “doğruluğundan emin olamadıkları için” yayınlamamış hatta haberin linkini veren hesaplara kısıtlama getirmişti. Başkanlık seçimi sırasında ABD Başkanı Donald Trump’ın paylaşımlarına “doğruluğu kesin olmayan” şeklinde açıklama girilmişti. Trump, seçim döneminde sosyal medya şirketlerinin kendisi aleyhine çalıştığını sıklıkla açıklamıştı. Donald Trump, 2016 seçimlerinde geleneksel medyanın kendisine yaptığı ambargoyu sosyal medya hesabı aracılığı ile aşmıştı.

Teksas Biden destekçisi sosyal medya şirketlerine kafayı taktı

ABD’de Ocak ayında yaşanan Kongre baskını sonrası Donald Trump’ın sosyal medya hesapları kapatılmıştı. Bütün bu yaşananlar üzerine harekete geçen Cumhuriyetçi Parti önce, mayıs ayında Florida’nın Cumhuriyetçi Valisi Ron DeSantis imzasıyla, seçim dönemlerinde sosyal medya şirketlerinin siyasi adayları engellemesini yasaklayan bir yasa çıkartmıştı. Ancak yasa federal mahkeme tarafından engelledi.

Kürtaj yasağı ile ABD’de federal hükümet ile ilişkilerini germekten çekinmediğini gösteren Teksas Valisi Greg Abbott, aylık 50 milyondan fazla kullanıcısı olan sosyal medya şirketlerinin görüşleri nedeniyle hesapları kısıtlaması ve kapatmasını yasaklayan bir yasayı imzaladı. Yasa ayrıca sosyal medya şirketlerine içerikleri nasıl yönettiğini ve denetim politikalarını açıklamalarını zorunlu hale getiriyor. Kaldırılan içerikler için bir şikâyet ve temyiz sürecini zorunlu kılan yasanın uygulanması için sosyal medya şirketlerinin lobileri harekete geçti.

Sosyal medya şirketleri atağa geçti

Sosyal medya şirketlerinin kurduğu birlik yaptığı yazılı açıklamada Cumhuriyetçileri kendi silahıyla vurmak için yasanın “muhafazakâr değerlerle çeliştiği ve web sitelerini müstehcen, ırkçı, antisemitist, nefret dolu içeriklere yer vermek zorunda bıraktığı”nı iddia etti.

Ancak Teksas valisi bu suçlamaları kabul etmeyerek, yasada kanunen suç olan paylaşımların 48 saat içerisinde kaldırılması gerektiğini de hatırlatıyor. Kürtaj yasağı için federal hükümet ile tartışmaya giren Teksas eyaletinin yeni tasarılarla Biden yönetimini zorda bırakmak için çalışacağı değerlendiriliyor.