TikTok da İsrail makamlarına çalışmaya başladı

TikTok Filistin haber kuruluşunun hesabını sildi.

TikTok Filistin haber kuruluşunun hesabını sildi. “Kudüs Haber Ağı” adlı Filistin haber kuruluşu Çin kökenli sosyal medya platformu TikTok’ta İsrail’in Filistinlilere yönelik ihlallerini ve İsrail-Arap ülkeleri normalleşmelerini eleştiren videolar yayımladı. Haber kuruluşunun TikTok hesabını yöneten Hamza eş-Şubeki, AA muhabirine açıklamalarda bulundu. Şubeki Çin menşeli sosyal medya platformu TikTok’un uyarı dahi yapmadan kuruluşun hesabını sildiğini duyurdu. Şubeki yaptığı açıklamada, silinen hesapta Filistin meselesi, İsrail’in Filistinlilere yönelik ihlalleri ve İsrail-Arap ülkeleri normalleşmesi gibi konuları ele aldıklarını ve bu yönde paylaşımlar yaptıklarını söyledi. Şubeki hesabın 50 bin takipçisi olduğunu ve 1200 video yayınladıklarını söyleyerek videoların 7 milyon izlenme rakamına ve 350 bin beğeniye ulaştığını bildirdi. Şubeki, platform yönetimine kuruluşun hesabını silme adımını geri çekmesi çağrısında bulundu, “Eğer platform bu adımından vazgeçmezse Filistin’e savaş açan ve İsrail’i destekleyen sosyal medya uygulamaları listesine girmiş olacak.” dedi

TikTok Filistinlilerin kaçış alanıydı

Filistinli gençler tarafından İsrail’in ihlallerine maruz kalan sosyal medya kullanıcılarının haklarını savunmak için kurulan “Sada Social” isimli merkezin müdürü İyad er-Rifai, ” Tiktok Filistinli gençlerin kaçış alanıydı” açıklamasını yaptı. İyad er-Rifai, Filistinlilerin sosyal medya uygulamasını ABD menşeli sosyal medya uygulamalarının Filistin içerikli paylaşımlara getirdiği kısıtlamalardan kaçış alanı olarak gördüğünü belirtti. Rıfai, söz konusu hesabın silinmesinin uygulamadaki Filistin içerikli tüm paylaşımlar için yeni bir aşama olduğunu da sözlerine ekledi. Bir grup Filistinli genç gazetecinin yönettiği “Kudüs Haber Ağı” adlı Filistin haber kuruluşunun Batı Şeria ve Gazze’de merkezi bulunuyor.

Filistinli hesapları kapatan sadece TikTok değil

Sosyal medya platformu Facebook da Filistin hakkında içerik paylaşan hesap ve sayfalar, kullanım koşullarını ihlal ettiği gerekçesiyle kapatıyor. Facebook’un Filistinli gazeteci ve aktivistlere ait onlarca hesabı kapatması ise tepkilere yol açıyor. Facebook, İsrail makamlarının şikayeti üzerine Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde yaşayan Filistinliler tarafından açılan bazı hesaplara hiçbir uyarı yapmaksızın erişim engeli getirdi. Filistinli gazeteci ve aktivistlere ait pek çok hesabı kapatan Facebook, Filistin’i savunan paylaşımlar yapılmasını engelledi. Facebook ile 2016 yılında anlaşma yapan İsrail Adalet Bakanlığı, Haziran 2020’de, 2017 yılındaki şikayetlerinin yaklaşık yüzde 85’inin olumlu sonuçlandığını duyurmuştu. Uluslararası İnsan Hakları Politikaları Kurumu IMPACT ise geçen yıl yayımladığı raporda, İsrail’i “Facebook ile ikili ilişkilerini kullanarak internet üzerinden Filistinlilerle savaşmak” ile suçlamıştı.

facebook sosyal medya

Benzer gönderiler