Trump yeni bir siyasi parti mi kuruyor?

Trump yeni siyasi parti kurma çalışmalarına başlıyor

Cumhuriyetçi Parti adayı ABD Başkanı Donald Trump, 3 Kasım 2020’de yapılan seçimleri kaybetmiş ancak seçimlerin “hileli” olduğunu iddia ederek sonuçlara itiraz etmişti. Ancak, birçok eyalette başladığı hukuk mücadelesinden bir sonuç alamamıştı. Seçimlerin galibi Joe Biden ise 20 Ocak’ta ABD başkanlığı koltuğuna oturacak. Beyaz Saray’a veda edecek olan ABD Başkanı yeni bir siyasi parti kurma hazırlığında. İddiayı ortaya atan Wall Street Journal gazetesi, son günlerde yakın çevresine Trump’ın bu yeni partiden söz ettiğini aktarırken, partinin isminin ise “Patriot Party (Vatansever Parti)” olacağını belirtti.

ABD Başkanı, geçtiğimiz günlerde Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell da (R.,Ky.) dahil olmak üzere birçok Cumhuriyetçi liderle aralarında anlaşmazlık yaşadı. Anketler, eski başkanın seçmenleri ile arasında güçlü bir desteğe sahip olduğunu gösteriyor.

Beyaz Saray yorum yapmayı reddetti

Eski ABD Başkanının, önemli miktarda zaman ve kaynak yatırımı gerektiren yeni bir parti kurma konusunda ne kadar ciddi olduğu belirsiz. Geniş bir destekçisi tabanı var ve bunların bazıları Trump’ın 2016 kampanyasından önce Cumhuriyetçi siyasete derinlemesine dahil olmayanlardan oluşuyor. Üçüncü partiler, tipik olarak ulusal seçimlerde önemli bir rol oynamaya yetecek desteği almada başarısız oldular. Yeni bir parti kurma çabası muhtemelen, Trump’ın GOP adaylarının desteğini kesmesi düşüncesinden rahatsız olacak olan Cumhuriyetçi parti yetkililerinin yoğun muhalefetiyle karşılaşacak.

Yeni sosyal medya platformu

Trump’ın “realDonaldTrump” kullanıcı adlı hesabını askıya alan Twitter, seçim kampanya ekibi tarafından kullanılan ve 2,4 milyon takipçisi olan “TeamTrump” adlı hesabı da askıya almıştı. ABD Başkanı, Twitter’ın kişisel hesabını askıya almasından sonra kendi sosyal medya platformunu kuracağını da açıklamıştı.

ABD Başkanı, Twitter’ın hesabını askıya alacağını tahmin ettiğini söyleyerek, “Birçok diğer site ile iletişim halindeydik ve yakın zamanda büyük bir duyurumuz olacak. Aynı zamanda yakın gelecekte kendi platformumuzu kurma ihtimallerini de değerlendiriyoruz. Bizi susturamayacaksınız.” açıklamasında bulunmuştu.

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın