Trump yönetiminde göçmenlerin hayatı cehenneme döndü

43

Yeni bir rapora göre, Donald Trump’ın göreve başlamadığı iki yıl kadar bir sürede ülkenin göçte güç uygulama sistemiyle değişikliklere yol açmasıyla birlikte Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza hesaplarının tutukladığı belgesiz göçmenlerin ve çevresindeki New York mahkemelerinin sayısı yüzde 1,700 arttı.

Göçmen Savunma Projesi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, genişlemiş adliye operasyonlarında New York merkezli göçmen ajanlarının belgesiz göçmenleri gözaltına almak için fiziksel güç kullanarak artan raporlarla birleştirdiğini belirtti.

“ICE operasyonları yalnızca mutlak sayılarda artmadı, aynı zamanda vahşilik ve coğrafi kapsamda da büyüdü” diyen IDP raporu, 2017’den 2018’e kadar New York’ta sivil polislerin “tutuklamaları yürütmek için saldırgan gözetim ve şiddet kuvveti” kullandığına da karar verdi.

Bir avukat ağına, yasal kuruluşlara ve kamuya açık bir erişilebilir telefon hattına dayanan IDP, yıllardır ICE uygulama taktiklerini izliyor. Örgütün haberine göre, Trump’ın Beyaz Saray’a gelmesiyle 2016 yılında, ICE memurları beş ilçe boyunca adliyelerde yalnızca 11 belgesiz göçmeni tutukladı.

Göçmen Savunma Projesi (IDP), 2017 yılında sayının 178’e yükseldiğini belirtti. IDP ayrıca, mahkemelerin dışındaki ve New York topluluklarındaki ICE taktiklerini izleyerek 2018’de ajansın, önceden belgelenmemiş göçmenleri tutuklamak amacıyla New York Şehri polis memurları gibi davranan ICE ajanlarını içeren, şafak öncesi planlanan baskınları ve hile kullandığını belgeleyen etkileşimli bir harita yayınladı.

Geçen yıl sadece IDP’nin son raporunda bulunan New York City’deki adliyede tutuklananların artmasına rastlanmadı. Örgüt ayrıca, birçok New York eyaleti de dahil olmak üzere yeni yerlerde adliye tutuklamalarını ve savunuculuk grubunun mahkemede “insan kaçakçılığı mağdurları, aile içi şiddet mağdurları ve gençler dahil olmak üzere özellikle savunmasız göçmenleri hedef alan” olarak nitelendirdiği savunlamaları da belgeledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin