Uluslararası Ceza Mahkemesi, ABD’yi soruşturmaya hazırlanıyor

cıa-işkence

ABD’nin Afganistan’da işlediği savaş suçları Uluslararası Ceza Mahkemesinin gündeminde. Uluslarası Ceza Mahkemesi Başsavcısı Fatou Bensouda’nın ofisi geçtiğimiz yıl da ABD ve ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın (CIA) Afganistan, Romanya, Litvanya ve Polonya’da savaş suçu işlediğini açıklamıştı. ABD 2001 yılında UCM’den çekilmiş ve imzaladığı İkili Dokunulmazlık Anlaşmaları’yla ABD vatandaşlarına UCM’de dokunulmazlık sağlamıştı.

CIA’in Martin Seligman’ın “öğrenilmiş çaresizlik” teorisini de kullanarak yeni işkence metodları geliştirdiği Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği isimli kuruluşun açtığı dava sonrası ortaya çıkmıştı. CIA’i yeni işkence metodları geliştirmek için psikanalist ve doktorlardan oluşan bir heyete 81 milyon dolar kaynak aktardığı ortaya çıkmıştı.

Uluslararası Ceza Mahkemesi Başsavcısı Bensouda, ABD kuvvetlerinin ve CIA’nin Afganistan savaşı sırasında işlediği iddia edilen suçlarla ilgili soruşturma talebinde bulundu.

Merkezi Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Fatou Bensouda, Afganistan savaşı sırasında işlendiği iddia edilen muhtemel savaş suçlarıyla ilgili soruşturma talebinde bulundu.

UCM tarafından yapılan yazılı açıklamada, Bensouda’nın, Afganistan savaşı sırasında, ABD kuvvetlerinin, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatının (CIA) ve Afgan askerlerinin savaş suçları işlediğine dair iddialara ve Taliban’ın işlediği insanlık suçları iddialarına yönelik soruşturma talebinde bulunduğu belirtildi.

Açıklamada, ABD’nin UCM’ye üye olmasa bile ABD kuvvetlerinin iddia edilen savaş suçunu UCM’ye üye olan ülkede işlediği için sorgulanabileceği ifade edildi.

Başsavcı ABD’yi soruşturmakta kararlı

Açıklamada ayrıca, Bensouda’nın, ABD kuvvetlerinin yanı sıra, Afganistan’da ve UCM’ye üye diğer ülkelerde görev yapan CIA ajanlarının görevleri hakkında da soruşturma başlatmak istediği aktarıldı. Bensouda’nın ilk defa ABD’nin savaş suçu işlediği iddiasıyla soruşturma başlatmak istediği kaydedildi.

Bensouda, iki hafta önce, yaptığı ön soruşturmanın Afganistan’da “savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlendiğine inanılması için makul temel bulgu” sunduğundan soruşturma talebinde bulunacağını duyurmuştu.

Benzer gönderiler