Yahudi yerleşimciler Filistinlilere saldırdı

Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimciler Filistinlilere zulme devam ediyor

Yahudi Yerleşimciler Filistinlilere zulüm etmeye devam ediyor. Filistinlilere nefes aldırmayan Yahudi yerleşimciler, Filistinli ailelerin evlerine saldırıyor ve onları yaralıyor. Filistinli çiftçilerin tek geçim kaynağı olan zeytin bahçelerini ateşe veriyor. Sürekli kavga çıkartarak Filistinlileri topraklarından etmeye çalışıyor. Her türlü fitneye direnen Filistinlilerin ise artık dayanacak gücü kalmadı. Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere olan bitmek bilmeyen kini ve nefreti her geçen gün artıyor. Yahudi yerleşimciler son olarak işgal altındaki Batı Şeria’da Filistinli bir ailenin evine saldırdı. Yerel kaynaklar Yahudi yerleşimcilerin Batı Şeria’nın Nablus kentine bağlı Huvare beldesinde Filistinli Mutez el-Kasravi’nin evine taşla saldırdığını aktardı. Saldırıda yaralanan olmadı ancak Filistinli Mutez el-Kasravi’nin evinin camları kırıldı. Ayrıca evin kapısı da hasar gördü. Yahudi yerleşimciler Filistinlilere karşı hak ihlali yapıyor.

Yahudi yerleşimciler Filistinlilere karşı hak ihlali yapıyor

Geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletler (BM) Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov, İsrail’in Filistinlilere yaptığı hak ihlallerine ilişkin açıklama yapmıştı. Mladenov, “İsrail’in bu kabul edilmez, korkunç olayla ilgili ivedilikle bağımsız bir şekilde inceleme yapması gerekir” diye konuşmuştu. Mladenov, özellikle çocukların uluslararası hukuka göre özel koruma hakkına sahip olduklarını hatırlatıp şiddetten korunmaları gerektiğini belirtmişti. İsrail güçlerinin zulmü yetmetmiş gibi Yahudi yerleşimciler de Filistinlilere zulmediyor. Yahudi yerleşimciler Filistinlilere karşı hak ihlalleri yapıyor. Filistinlilere nefes aldırmıyorlar. Filistinlerin bahçelerini yakıp yakıyorlar. Tek geçim kaynaklarını ellerinden alıyorlar.

yahudi yerleşimci filistinli

Yahudi yerleşimciler Filistinlilere nefes aldırmıyor

İsrail’in 1967’de işgal ettiği Batı Şeria’da 250’den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim birimi kuruldu. Batı şeria’da yaşayan 400 binden fazla Yahudi yerleşimci, işgal altındaki Batı Şeria’da ikamet eden Filistinliler için hayatı daha da zorlaştırıyor. Yahudi yerleşimciler Filistinlilere neredeyse her gün saldırıyor. Filistinlilerin topraklarını ele geçirmeye çalışıyorlar. 27 Kasım 2020 tarihinde, Yahudi yerleşimciler işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde Filistinli çiftçilerin bahçelerine saldırıp yüzlerce üzüm ağacını sökmüştü. Filistinli çiftçi Nidal Rebi bir grup Yahudi yerleşimcinin Batı Şeria’nın Ramallah kentine bağlı Turmusiya beldesinde kendisine ait çiftliğe saldırdığını söylemişti. Rebi Yahudi yerleşimcilerin 300’den fazla üzüm ağacını söktüğünü belirtmişti. Ayrıca sulama sistemi ile su deposunu tahrip ettiklerini ve çiftliğin çevresindeki çitleri yıktıklarını da dile getirmişti. Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın