Yunanistan Başpiskoposu İslam’ı hedef aldı

Yunanistan Başpiskoposu katıldığı bir televizyon programında, İslam’ı hedef aldı

Yunanistan Başpiskoposu İeronimos, adeta İslam‘a savaş açtı. İeronimos, Yunanistan’da OPEN TV kanalında Yunanistan’ın kurtuluş savaşının anlatıldığı bir programa katıldı. Katıldığı programda İslam’a ve Müslümanlara yönelik hakaret içerikli sözler sarf etti ve haddini aşan yorumlar yaptı.  Başpiskopos İeronimos, toplumu İslam’a karşı düşmanlık ve şiddete sevk etmek için kışkırtıcı ifadelerde bulundu. İeronimos programda,  “İslam’ın bir din olmadığını” ve “Müslümanların savaş yanlısı insanlar olduğunu” söyledi. Kameralar karşısında Kurtuluş savaşından kalma olduğunu söylediği bir silah ve bazı kutsal emanetleri elinde tutan İeronimos, “İslam, onun insanları din değil, siyasi bir parti, siyasi bir arzu ve savaş insanları, yayılmacılığın insanlarıdır. İslam’ın özelliği bu. Muhammed’in öğretileri de bunu söylüyor.” ifadelerini kullandı.

Yunanistan Başpiskoposu İeronimos’e tepki yağdı

Yunanistan Başpiskoposu İeronimos’un, OPEN TV kanalında katıldığı programda İslam’ı hedef alması tepkilere neden oldu. İeronimos’un İslam’a yönelik kışkırtıcı sözlerine Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu (BTTADK) da tepki gösterdi ve sosyal medya hesabından açıklama yaptı. BTTADK, Yunanistan Başpiskoposu İeronimos’un İslam dinini hedef alan ifadelerini kınadığı belirtti. “Geçtiğimiz bu zorlu dönemde, İslam karşıtı söylemler yerine, daha barışçı ve birleştirici bir dilin kullanılmasını umut ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Dışişleri Bakanlığı da Yunanistan Başpiskoposu Ieronimos’a sert yanıt verdi

T.C. Dışişleri Bakanlığı, Atina ve Yunanistan Başpiskoposu İeronimos’un İslam’a yönelik hakaret içerikli söylemlerini kınadı. Bakanlık yaptığı açıklamada, İslam’ın farklı din ve medeniyetlerin bir arada yaşamasını temin eden bir hoşgörü anlayışını ve merhameti temel alan bir barış dini olduğu vurguladı, “Tüm dünyanın içinden geçmekte olduğu küresel salgın koşullarında, herkesin karşılıklı saygı ve hoşgörü ortamının geliştirilmesi yönünde çaba harcaması gerekirken kutsal dinimize dil uzatılması esef vericidir.” ifadeleri kullanıldı. Ayrıca, barışa hizmet etmesi gereken din adamlarının bu tür mesnetsiz ifadelerle toplumlara nifak tohumları ekmelerinin ibret verici olduğu belirtildi. “Başpiskopos’un toplumu İslam’a karşı düşmanlık ve şiddete sevk etmekte olan bu kışkırtıcı ifadeleri, aynı zamanda İslamofobi’nin ulaştığı korkutucu seviyeyi de göstermektedir. Avrupa’da artan ırkçılık, İslam ve yabancı düşmanlığının müsebbibi de esasen bu tür habis fikirlerdir. İstikşafi görüşmelerin ön hazırlıklarının yapıldığı bir dönemde böyle bir açıklamanın yapılmış olması da ayrıca manidardır ve süreci baltalamaya yönelik talihsiz bir adım mahiyetindedir.”

yunanistan başpiskoposu İslam

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’tan Yunanistan Başpiskoposu Ieronimos’a tepki

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, yazılı açıklama yaparak Yunanistan Başpiskoposu Ieronimos’un İslam’la ilgili yaptığı açıklamalara tepki gösterdi. Ieronimos’un “İslam’ın din olmadığı” ve “Müslümanların savaş yanlısı insanlar olduğu” şeklindeki sözleri üzerine Prof. Dr. Erbaş, “Barış ve huzurun hakim kılınması için gayret sarf etmesi gereken din adamlarının en önemli vazifesi bir arada yaşama kültürüne katkı sağlamak olmalıdır.” değerlendirmesinde bulundu. Erbaş, Ieronimos’un İslam’ı ve Müslümanları hedef alan iftiralarla dolu mesnetsiz sözlerini şiddetle kınadığını belirterek, İslam’a karşı yapılan hakaretlerin toplumu kışkırtıp insanları İslam’a karşı kin, düşmanlık ve şiddete sevk ettiğini söyledi.

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın