ABD Adalet Bakanını protesto eden dini liderler tutuklandı

ny-1530037262-mhaly6e3dm-snap-image

ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions’ın Los Angels ziyareti sırasında protesto gösterisi düzenleyen yüzlerce gösterici tutuklandı.

25 kişilik bir grup, ‘İncil’de yönetime itaat edin deniyor’ diye konuşan Sessions’a karşı, hotele giden Spring Sokağında oturup yolu trafiğe kapatarak sivil itaatsizlik eylemi gerçekleştirdi.

Los Angeles polisi, barışçıl amaçlı protestoyu yasadışı bir toplantı olarak ilan ettikten sonra yirmi beş kişiyi gözaltına aldı. Tutuklananlar arasında din adamlarının da olduğu belirtildi.

Yetkililere göre, tutuklamalar gerçekleşmeden önce LAPD tarafından grubu dağıtmak için kalabalığa uyarı yapıldı. Protestocular mahkemeye çağırıldı ve daha sonra serbest bırakıldı.

Sivil itaatsizlik eylemine dini cübbeleriyle katılan din temsilcilerinden Pasadena First United Methodist kilisesinin dini lideri Sandra Olewine, polisin tutukladığı ilk isim oldu. 51 yaşındaki dini lider, tutuklanmadan hemen önce, Bakan Sessions’ın, ‘İncil itaat edin diyor’ dözüne göndermede bulunarak, ‘’Bazı durumlar yasaları çiğnemeyi gerektirir. Biz, çocuklar için buradayız’’ diye konuştu.

Tutuklanan Yahudi din adamı Jonathan Klein ise inancının, Başkan Trump’ın göçmen politikasını protesto etmeyi gerektirdiğini söyledi. Haham Klein, ABD Yüksek Mahkemesinin aynı günün sabaha saatlerinde, Trump’ın nüfusu Müslüman ülke vatandaşlarının ABD’ye girişini yasaklayan kararını onaylayan kararından sonra bu protestoya katılmanın kendisi için çok daha önemli hale geldiğini belirterek, ‘’İnancım gereği, burada olmak ve bu olanları protesto etmekten başka yapabileceğim bir şey yok’’ diye konuştu.

Benzer gönderiler