Scroll Top

ABD’de silahlı saldırıları “önlemek” için öğretmenlere silah taşıma yetkisi

abd-de-ogretmenlere-silah-yetkisi

ABD’de son zamanlarda artan silahlı saldırıla karşı yeni önlem: Ohio eyaletinde, öğretmenlere 24 saat gibi kısa bir eğitimden sonra okullarda silah taşıma izni verilecek. Ohio eyalet meclisinde kabul edilen tasarı, Vali Mike DeWine tarafından imzalanarak yasalaştı. DeWine, yerel radyo WFMJ’ye yaptığı açıklamada, okullara yönelik artan silahlı saldırılara karşı önlem alınması gerektiğini belirterek, “Okulda bir polis memuru bulundurmak en iyisi ama her okulun buna imkanı olmayabilir.” dedi. Ohio Öğretmenler Federasyonu ile Ohio Eğitim Derneği ise yaptıkları ortak açıklamada, yürürlüğe giren yasa ile yeterince eğitim olmadan okullara silah sokulacağı ve öğrencilerin daha az güvende olacağı belirtilerek, yasa için “Tehlikeli ve sorumsuzca” nitelemesi yapıldı. “Meclis tasarısı 99” olarak bilinen yeni yasa, ilk, orta ve lise okullarındaki öğretmenlere 24 saati geçmeyen bir eğitimden sonra yanlarında silah taşıma izni veriyor. ABD’de 28 eyalette, okul yönetiminin bilgisi ve onayı halinde, gizli şekilde taşıma ruhsatı bulunan öğretmenlerin silahlarını okula getirmesine izin veriliyor.

ABD silahlanma oranı

ABD bireysel silahlanmada dünyada birinci

ABD bireysel silahlanmada dünyada birinci sırada. Her 100 kişiye 120,5 silahın düştüğü ABD’de, Teksas eyaletinde 19’u çocuk 21 kişinin can verdiği okul saldırısından sonra “silah kültürü” tekrar tartışmaya açıldı. Siyasetten sivil topluma, ülkedeki silah karşıtı kesimler “bireysel silahlanma hakkına” yasal sınırlamalar getirilmesi isteklerini seslendiriyor. ABD, dünyada sivillerin elinde bulunan silahların kişi sayısından fazla olduğu tek ülke. Son yıllarda yapılan farklı araştırmalara dayanılarak hazırlanan habere göre, ABD her 100 kişiye 120,5 silah düşmesiyle dünyada ilk sırada yer alırken, Falkland Adaları 100 kişiye 62 silah ile ikinci, yaklaşık 7 yıldır iç savaşın yaşandığı Yemen 100 kişiye 53 silah ile üçüncü sırada geliyor. Güney Kore ve Japonya gibi bazı ülkelerde ise bu oran 0,2 gibi sıfıra yakın bir düzeyde seyrediyor. ABD’lilerin dünyadaki mevcut 857 milyon sivil silahın 393 milyonuna sahip olduğu tahmin ediliyor. Bu da dünyadaki sivil silah stokunun yaklaşık yüzde 46’sına tekabül ediyor.

ABD, dünyada her yıl toplu silahlı saldırı görülen tek ülke

ABD’de bireysel silahlanma arttıkça şiddet olayları da artıyor. Yapılan araştırmalarda, ülkede her 100 bin kişiden 4’ünün silah şiddeti sonucu hayatını kaybettiği ve bu oranın diğer gelişmiş ülkelerdeki ortalamanın 18 katı olduğunun altı çizildi. Dünyanın gelişmiş ülkelerinin yarısında 1998-2019 arasında en az bir toplu silahlı saldırı gerçekleşti ancak başka bu süre zarfında hiçbir ülkede 8’den fazla olay meydana gelmezken, ABD’de 100’den fazla toplu silahlı saldırı meydana geldi ve bu olaylarda 2 binden fazla kişi öldü veya yaralandı. ABD’nin dünyada her yıl toplu silahlı saldırı görülen tek ülke olduğu vurgulanarak, “toplu silahlı saldırı” tanımı ile de fail hariç en az 4 kişinin öldürüldüğü olayların kastedildiği, bu tanıma kar amaçlı suç faaliyetlerinin, aile cinayetlerinin veya benzeri şiddet içeren olayların dahil edilmediği aktarıldı.