Scroll Top

Alman iç istihbarat teşkilatının başkanı ırkçı AfD’ye danışmanlık yapmış

Kombo-800x450

Almanya’da geçtiğimiz yıl ortaya çıkan suikast hazırlığındaki ırkçı teğmen haftalarca konuşulmuştu. Ordu içerisindeki ırkçı unsurlar ortaya çıktıkça ordu siyaset ilişkileri gerilmişti.

Almanya’da piyasaya çıkan bir kitap ırkçılığın sadece ordu ile sınırlı kalmadığı ülke istihbaratının AfD partisine destek verdiğini açığa çıkardı.

Almanya’nın iç güvenlik ve istihbarat kurumu Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) Başkanı Hans-Georg Maassen’in aşırı sağcı parti AfD’nin eski lideri Frauke Petry ile 2015 yılında birçok kez bir araya gelip partinin istihbarat tarafından izlenmemesi için neler yapmaları gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunduğu ortaya çıktı.

Frauke Petry’nin yakın arkadaşı ve AfD’nin gençlik kollarının eski yöneticisi Franziska Schreiber’in yazdığı “Inside AfD – AfD’nin İçyüzü” adlı kitapta yer alan iddialarda, Maassen’in 2015 yılında AFD’nin o dönemdeki lideriyle “sık sık buluştuğu ve politik söylemleri nedeniyle takibe alınmalarını engellemek için ipucu verdiği” öne sürüldü.

Schreiber kitabında, “Petry, bana Maassen’in AfD’nin izlenmesini kişisel olarak istemediğini ve bu nedenle kendisine nasıl davranması ve konuşması konularında danışmanlık yaptığını anlattı” ifadelerini kullandı.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) İç Politikalar Sözcüsü Burkhard Lischka, “Bu haberin doğru olmadığına inanmak istiyorum. Eğer doğruysa çok büyük bir skandal” açıklaması yaptı ve olayın tüm yönleriyle açığa çıkarılmasını istedi.

Sol Parti ve Yeşiller de, iddiaların araştırılması için istihbarat servislerinin denetiminden sorumlu Parlamento Kontrol Komisyonu’nun devreye girmesi için meclise önerge verdi.

Maassen ise yaptığı yazılı açıklamada, Petry’le görüşmesini doğrularken ‘tavsiyelerde bulunduğu’ iddiaları reddetti.

Benzer gönderiler