Scroll Top

Alman polisi basın özgürlüğünü umursamıyor

media.media_.37ffc3b4-3335-4842-8386-6209dca5a7ea.original1024-800x450

Almanya’nın basın özgürlüğü kriterleri kendisini bağlamıyor. Bunlardan bir tanesi aralarında gazerteci ve yazarlarında bulunduğu 109 bin kişinin usulsüz olarak fişlendiğinin ortaya çıkmasıydı. Şimdi de bir muhabirin cep telefonundaki saldırı görüntülerinin polis tarafından zorla silindiği ortaya çıktı.

Bild gazetesinde yer alan haberde haftasonu Münih’te 8 kişiye bıçaklı saldırıda bulunan Alman vatandaşı Patrcik H.’nin yakalanması esnasında sivil bir polisin olay anını cep telefonuna kaydeden muhabir Karl Keim’in telefonuna el koyduğu ve çektiği görüntüleri sildiği ifade edildi.

Gazete konuya ilişkin suç duyurusunda bulunulduğunu açıklarken haberde muhabir Karl Keim’in görüntü çektiği esnada polisin bunu bırakmasını istediğini, muhabirin ise kendisinin gazeteci olduğunu söylediğini belirtti.

Haberde, ayrıca gazeteci olduğunu ifade eden Keim’e sivil polisin, ”Bu bizi ilgilendirmiyor.” dediği yer aldı.

Polisin muhabiri kolunu arkadan zorla tutarak bir araca yasladığı ve bu esnada telefonu muhabirin cebinden alarak telefona el koyduğu ve görüntüleri sildiği öne sürüldü Yaşanan olayda adı geçen polisin ise iddiaları reddettiği bildirildi.

Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Herrmann da konudan haberdar olduğunu, tarafların birbirini karşılıklı olarak suçlamaları nedeniyle iddiaların bağımsız bir bilirkişi tarafından inceleneceğini açıkladı.

Benzer gönderiler