Alman polisinde İslam karşıtlığı hızla yükseliyor

645x344-1564520908049

Almanya’da NSU kısa adıyla tanınan aşırı sağcı ‘Nasyonal Sosyalist Yeraltı’ terör örgütü kurbanlarından Enver Şimşek’in ailesinin avukatlığını yapan Seda Başay Yıldız’a ‘NSU 2.0’ imzasıyla tehdit mektupları gönderenlerin, Hessen Eyaleti’nde görev yapan bazı polis memurlarının olduğu ortaya çıkmıştı.

Hatta bazı polislerin sosyal medyada Hitler fotoğrafları ve ırkçı söylemler paylaştıkları da. Şimdi de Hessen Eyalet hükümeti adına 17 bin emniyet mensubunun katılımıyla yapılan bir kamuoyu yoklamasında, çoğu polis olan Hessen’deki emniyet mensuplarının yüzde 27,6’sının, yani hemen hemen üçte birinin, “Almanya İslamlaşıyor” düşüncesini paylaştığı ve korkusu yaşadığı belirlendi.

Hem de bunların yüzde 64,4’ü kendilerini “ortada”, yüzde 19’u “ölçülü sağda”, yüzde 13’ü “ölçülü solda”, yüzde 1.6’sı “sağda” ve sadece yüzde 0.1’i “etkili sağda” (aşırı sağda) görüyor. Farklı dönemlerde yapılan kamuoyu yoklamalarında da Almanların yüzde 44’ünden fazlasının “Almanya İslamlaşıyor” görüşünü paylaştığı saptandığı için, emniyet mensuplarının bu yaklaşımları da çok şaşırtıcı değil.

Ancak milliyet, dil, din, ırk ayırımı yapmadan bu ülkede yaşayan herkesin güvenliğinden sorumlu olan polislerin bu görüşü paylaşıyor olmaları tehlikeli. Federal İçişleri Bakanlığı’nın resmi verilerine göre 82,3 milyon nüfuslu Federal Almanya Cumhuriyeti’ndeki Müslüman sayısı 4,3 ila 4,7 milyon arasında. Yani, Almanya’daki Müslümanların oranı toplam nüfusun yüzde 5,4’ü ile 5,7’si arasında. Ama Almanların yüzde 30’undan fazlası ülkede 10 milyondan fazla Müslüman’ın yaşadığını düşünülüyor.

Hatta, ülkedeki Müslüman sayısının 20 milyon olduğunu düşünen Almanlar bile var. AfD, 2017’de sürdürdüğü genel seçim kampanyasında, “Şayet Almanya’da İslam’a sınırlarının gösterilmesini istiyorsanız, 24 Eylül’de AfD’ye ‘Ja’ (Evet) deyin” yazılı afişleriyle oy avcılığı yapmıştı.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın