Almanya 76 yıl sonra Romanya Yahudilerine soykırım tazminatı ödeyecek

2274126819

Almanya Namibya’ya ödememek için ısrar ettiği soykırım tazminatını 76 yıl sonra olsa da Romanya’da ödeyecek. Romanya’nın Yaş kentinde 1941 yılında gerçekleştirilen pogromda hayatta kalanlar ilk kez Alman hükümeti tarafından tazminat almaya hak kazanacak. Karar, Holokost tazmin grubu ile Alman hükümeti arasında gerçekleşen müzakerelerin sonucunda alındı.

Yaş’ta Yahudilere karşı 28 Haziran 1941’te pogrom başlamış ve iki gün boyunca devam etmişti. Şehirde yaşayan binlerce Yahudi, Romen askerleri ve polisler tarafından öldürülmüştü. “Kara Pazar” olarak adlandırılan ikinci günde ise, Romen askerler polisin yakaladığı 5 bin Yahudiyi kurşuna dizmişti. Ayrıca şehirdeki 8 bin Yahudi, ölüm trenlerine yerleştirilerek yaklaşık 6 bin Yahudi susuzluktan, açlıktan veya boğularak can vermişti. Pogromda ve ölüm trenlerinde yaklaşık 15 bin insanın öldüğü tahmin ediliyor.

Alman hükümetiyle müzakereleri yürüten elçi Stuart Eizenstat, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Yaş kentinde Yahudilerin yaşadığı felaket nihayet 70 yılın sonunda kabul edildi.” dedi. Eizenstat, hayatta kalanların akıl almaz acılara maruz bırakıldığını belirterek, hala aramızda olanlar için geçen onca zamana karşın küçük çapta da olsa adaletin tecelli ettiğini söyledi.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın