Scroll Top

Almanya İnterpol’ü usulsüz dinlemiş

17480451_303

Alman medyasında çıkan haberlere göre Alman Dış İstihbarat Servisi(BND) casusluk yaparken sınır tanımıyor.

Alman Der Spiegel dergisinin ulaştığı belgelerden yaptığı habere göre Alman Dış İstihbarat Servisi(BND), uluslarası polis teşkilatı Interpol içine ve organizasyonun içlerinde Avusturya, Yunanistan ve Amerika’dakilerin de olduğu onlarca irtibat ofislerine sızarak casusluk faaliyeti yürütüyor.

Dergiye göre, BND sadece irtibat ofislerini değil İnterpol’ün Lahey’deki merkezini de dinliyordu.

Der Spiegel, Şubat ayındaki sayılarından birinde de BND’in içlerinde New York Times ve Reuters’in de olduğu bir çok uluslararası haber kuruluşunun telefon, fax ve e-mail trafiğini casusluk amaçlı izlediğini ortaya çıkarmıştı.

BND’nin faaliyetleri Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı’nın(NSA) Alman Başbakanı Angela Merkel’in cep telefonunu dinlediğinin ortaya çıktığı dönemde parlamentoda kurulan bir komisyon tarafından sıkı bir incelenmişti.

O komisyonun Yeşiller Partili üyesi Konstantin von Notz, BND’nin İnterpol’ü dinlediğinin ortaya çıkmasının skandal olduğunu söyleyerek, BND’in parlamento tarafından kendine çizilmiş kanuni sınırları ihlal ederek şirketleri, gazetecileri, müttefik ülkeleri hatta Alman parlementosunu dahi dinlemesinin kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Almanya ve Türkiye ilişkilerininde yaşanan gerginliğin önemli kilometre taşlarından biri, Türkiye’nin vermiş olduğu Almanya’da yaşayan FETÖ’cüler listesini Alman makamlarının FETÖ’cülere sızdırmasıydı. Ayırca, BND Başkanı Bruno Kahl “15 Temmuz darbe girişimini FETÖ’cüler yapmadı.” açıklamasıyla FETÖ’cülere destek olmuştu.

Benzer gönderiler