Scroll Top

Almanya ülkedeki cep telefonlarına yazılım yükleyip tüm sohbetleri takip etmeye hazırlanıyor

WhatsApp-Vs-Telegram-Vs-Signal-5

Almanya güvenlik kuvvetlerine yeni yetkiler verecek. Üzerinde çalışılan tasarıya göre polis, gümrük ve istihbarat güçleri WhatsApp gibi mesajlaşma programlarını izleyebilecek, 6 yaşındaki çocukların dahi parmak izlerini alabilecek.

Yeni tasarı Alman kabinesinin Çarşamba günü yaptığı toplantısının ardından basın toplantısı düzenleyen Alman İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere tarafından duyuruldu. Federal ve eyalet bakanları WhatsApp ve Signal güvenli sohbet programlarının militanlara ve suçlulara polis gözetiminden yakalanmama imkanı verdiğini ileri sürdü.

Almanya’nın doğusundaki Dresden şehrinde gazetecilere konuşan bakan Maiziere Alman devletinin yasaların kapsamı dışında kalan alanlar olmasına izin veremeyeğini söyledi. Fransa, İngiltere ve Almanya’da son zamanlarda meydana gelen terör saldırılarından sonra Avrupa ülkeleri haberleşme araç ve uygulamalarını daha sıkı denetlemeye başladılar. En son geçen hafta İngiliz hükümeti sohbet uygulamalarından, istihbarat ve polis yetkililerine güvenli mesajlaşmalara erişim hakkı vermesini istemişti.

Almanya’daki cep telefonlarına yazılım yükleyip takip edecekler

Alman hükümetinin düşündüğü seçenekler arasında Almanya’da kayıtlı her cep telefonuna bir yazılım yükleyerek tüm sohbetleri takip etmek de var. Benzer bir şekilde Avusturya da güvenli mesajlaşmaları takip edebilecek bir yazılım ve ülkedeki tüm plakaları takip edecek bir gözetleme sistemi üzerinde çalışıyor.

6 yaşındaki mülteci çocuklardan parmak izi alınacak

Kabine toplantısında ayrıca çocuk göçmenlerden parmak izi alınabilme yaşı 14’den 6’ya indirildi. Toplantıya katılan eyalet yetkililerinden Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Hermann güvenlik güçlerine çocukları takip edebilme yetkisi verilmesini istedi. Bu öneriye karşı çıkanlar ise böyle bir uygulamanın komünist ve Nazi dönemi uygularından farkı olmayacağını ileri sürdü. Toplantıda ayrıca eyalet polisleri ve merkezi hükümet güvenlik birimleri arasında kordinasyonun ve işbirliğinin arttırılması gerektiği hususunda anlaşıldı.

Benzer gönderiler