Scroll Top

Almanya’da 900 kişi koronavirüs testinin pozitif çıktığını bilmiyor

776644

Almanya’nın Bavyera Eyaleti’nde koronavirüs testi yaptıran on binlerce kişi geciken sonuçların gelmesini bekliyor. Otobanlarda kurulu test istasyonlarında 44 bin test yapıldı. 900 test pozitif çıktı. Ama test sonuçları taraflara bildirilmedi. Koronavirüs taşıyanlar habersizce dolaşıyor. Riskli bölgelerden uçakla gelenlere test sonuçlarının 3 ile 5 gün sonra bildirileceği bilgileri yolcuları şaşkına çevirdi.

Koronavirüsle mücadelede örnek eyalet olarak görülen Bavyera’da tatilden dönenlerde yapılan test sonuçlarının gecikmesi çok büyük tepki ve öfke yarattı. Eyalet Başbakanı Markus Söder topun ağzında. Bavyera’da otobanlardaki test istasyonlarında şimdiye kadar 44 bin kişi test edildi. 900’ü pozitif çıktı. Ama taraflara test sonucu bildirilmedi. Riskli bölgelerden Münih Havalimanı’na inecek olan yolculara test sonucunun 3 ile 5 gün arasında bildirileceği bilgileri yolcuları şaşkına çevirdi. Eyalet Sağlık Bakanı Melanie Huml, test sonuçlarının bildiriminde büyük sorunlar yaşandığını kabul etti. Sağlık Bakanı Huml, testi pozitif çıkan 900 kişiye test sonucunun halen iletilemediğini belirtti. Muhalefet, Eyalet Başbakanı Markus Söder’i topa tuttu ve kriz yönetme yeteneğini tartışmaya açtı. Söder, Kuzey Denizi gezisini iptal etti.

Koronayla mücadelede örnek politikacı olarak gösterilen, anketlerde gelecek yıl yapılacak genel seçimlerde Hristiyan Birlik Partileri’nin başbakan adayı olarak görülen Markus Söder hatayı “Çok can sıkıcı” olarak niteledi ve “Hemen bertaraf edilmeli ve bir daha tekrar etmemeli” dedi. Ancak muhalefet Markus Söder’i gelişmelerden sorumlu tuttu. SPD ve FDP hatayı “Bariz bir hükümet beceriksizliği” olarak niteledi. Bavyera Eyalet Meclisi SPD milletvekili Markus Rinderspacher, “Bu hata aydınlığa kavuşturulmalı” dedi. FDP Federal Meclis Grup Başkan Yardımcısı Alexander Graf Lambsdorf, “900 koronavirüs taşıyıcısına haber verilmemesi onların başkalarına bulaştırması adam yaralamaya girer. Nerede Söder?” diye sordu.

Öte yandan Almanların en çok tatil yaptığı İspanya’nın Mallorca Adası’nda korona vakalarının yükselişe geçmesi üzerine gözler, Alman Dışışleri Bakanlığı, Mallorca’ya ne zaman seyahat uyarısı kararı alacak sorusuna çevrildi. Balear adalarında son 7 gün içinde 100 bin nüfus başına korona vakası 50 sınırını aştı. Salı günü 55.42 olan ölçü 66.81’e yükseldi. Alman Dışışleri Bakanlığı seyahat uyarısında son 7 günde 100 bin nüfusa düşen vaka sayısını baz alıyor. 100 bin nüfus başına 50 vaka düşmesi durumunda seyahat uyarısı yayınlıyor.

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, gelecek aylarda aşının piyasaya çıkacağı umudunu verdi. ZDF Morgenmagazin programına konuşan Spahn gelecek aylarda olmasa bile gelecek yıl mutlaka bir aşıya kavuşacaklarını belirtti ve “Herhalde aşının gelmesi çok hızlı olacak. Önümüzdeki aylar içinde olmazsa, gelecek yıl mutlaka bir aşıya kavuşacağız” diye konuştu.

Benzer gönderiler