Scroll Top

Almanya’da camiler hedef alınıyor

almanya-cami-mektup

Almanya’da camiler hedef alınmaya devam ediyor. Aşağı Saksonya’ya bağlı Barnstorft’taki “Milli Görüş İslam Toplumu” Mevlana Camii’ne ırkçı mektup gönderdi.  “Siz Türklerin hepsini öldüreceğiz” ifadeleriyle cami topluluğu tehdit edildi. Ayrıca mektupta Nazilerin sembolü gamalı haçın da çizildiği görüldü. NSU 2.0 imzasıyla gönderilen mektup cami topluluğu arasında korkuya da neden oldu. Nitekim Almanya’daki NSU terör örgütü, 2000-2007 yılları arasında aralarında sekiz Türk’ün olduğu toplam 10 yabancı vatandaşı acımasızca öldürmüştü. Tüm bunların yanında İslam düşmanı ırkçılar, dört ay önce de Mevlana Camii’ye ırkçı saldırı düzenledi. Bu nedenle Müslümanlar daha da tedirgin oldu. Aşağı Saksyona Müslümanlar Derneği Schura Niedersachsen, konuyla ilgili Twitter üzerinden yazılı açıklamada bulundu. Almanya hükümetinin Müslümanlara yönelik tehditlerine karşı önlem almasını istedi.

Almanya-cami-İslam
Almanya’da camiler hedefte: Tehdit mektubu gönderildi

Almanya’da camiler tehdit altında

FAIR (Almanya’da Ayrımcılıkla Mücadele Derneği) bünyesindeki Brandeilig inisiyatifi, Almanya’daki cami saldırılarını kayıt altına aldı. “2018 Yılındaki Cami Saldırılarının Arka Planı” başlığıyla servis edilen rapor kamuoyu ile paylaşıldı. Raporda, ülkede aşırı sağcı ve İslam karşıtı grupların endişe yarattığı bildirildi. “Ocak 2014-Haziran 2021” tarihleri arasında Almanya’da 768 cami saldırısı gerçekleştiği kaydedildi. Bu verilerin sadece bildirilen vakalar olduğu henüz bilinmeyen de çok sayıda ırkçı olayın yaşandığı düşünüldüğü ifade edildi. “Almanya’da camiler tehdit altında” denildi. 2018’de 120 cami saldırısı yaşandığı belirtildi. Bunun yanında genel olarak bakıldığında cami saldırılarının aydınlatılma oranın oldukça düşük olduğu vurgulandı. Camilere yönelik 120 saldırıdan sadece 9 vakada şüphelilerin tespit edilebildiği bildirildi.

Almanya’da camilere saldırılar artıyor

Raporda, Almanya’da camilerin hedef tahtasına oturtulduğu ifade edilirken, yapılan saldırıların sayısının da arttığı belgelendi. Raporda şu sözlere yer verildi: Camilere yapılan saldırılar sadece toplumsal hayatı değil, anayasayla garanti altına alınan inanç özgürlüğünü de tehdit etmektedir. Bu saldırılar, bu ülkenin vatandaşlarının toplum olarak barış içinde bir arada yaşamasını tehlikeye atmayı amaçlamaktadır. Cami saldırılarının yanı sıra başörtülü Müslümanlara veya görünüşü itibarıyla Müslüman olduğu anlaşılan kişilere yönelik saldırılar hakkında çok az haber yapılması, kamuoyunda da ilgi eksikliği olduğunu göstermektedir. Ülke çapındaki ilk raporlama inisiyatifi olarak, toplumun tamamını bu konulara duyarlı hale getirmeyi ve cami saldırılarına ilişkin bilgi boşluklarını doldurmayı amaçlamaktayız.”

Benzer gönderiler