Scroll Top

Almanya’nın üstünü örttüğü terör örgütü NSU dosyası peşini bırakmıyor 

752x395-kassel-bolge-valisinin-oldurulmesi-olayi-aydinlatiliyor-1560789225374

Almanya’da siyasileri hedef alan ölüm tehditleri, ev ve bürolarına yönelik şiddet eylemleri dur durak bilmiyor.

Son olarak Sosyal Demokrat Partili (SPD), Senegal asıllı federal milletvekili Karamba Diaby’nin Halle’deki ofisi kurşunlandı. Failler henüz yakalanmadı. Kendisine farklı kesimlerden gönderilen destek mesajları ve siyasetçilerin saldırıya tepki göstererek sergiledikleri partiler üstü dayanışma için teşekkür eden Diaby, bu saldırıların kendisini yıldırmayacağını, demokrasiye sahip çıkarak mücade etmeyi sürdüreceğini söyledi.

Siyasileri hedef alan en sarsıcı saldırılardan biri geçen yıl Kassel’de gerçekleşti ve Merkel’in sığınmacılara açık kapı politikalarını destekleyen Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili Kassel Valisi Walter Lübcke evinde, başına yakın mesafeden sıkılan kurşunla öldürüldü.

Yürütülen cinayet soruşturmasında, 2000-2007 yılları arasında 8’i Türk, 10 kişiyi öldüren Nasyonal Sosyalist Yeraltı Örgütü (NSU) ile bağlantılı yeni ipuçlarının ortaya çıkması ise kimseyi şaşırtmıyor.

Aşırı sağ terörü uzmanı Salheiser, sahip olunan bilgilerin, Lübcke cinayetinin tutuklu zanlıları Stephan E. ve Markus H.’nin, geçmişte NSU terör örgütünü çevreleyen ağda yer alan isimler olduklarını ortaya koyduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“Lübcke’nin NSU’nun 11’inci kurbanı olduğunu söylemek keskin bir ifade olsa da şu açık: Cinayet NSU ruhunu yansıtıyor… Buna şaşırmadık gayet tabii ki. Çünkü NSU’nun üç kişiden ibaret bir hücre olmadığını, çevreleyen destekçi bir ağ olduğunu ve bu kişilerin sadece NSU’nun suç işlemesine destek olmadıklarını, bu suçlara iştirak edenler olduğu yönünde de bulgular zaten vardı.”

Terör uzmanları, NSU soruşturma komisyonlarında görev almış siyasetçiler, NSU kurbanlarının avukatları, yıllardır bu cinayetlerin sadece üç kişilik bir hücre tarafından işlenmiş ve kurbanların rastgele seçilmiş olamayacağını, destek veren bir ağın var olması gerektiğine dikkat çekerek diğer başka faillerin de olabileceğini söylemiş, Alman güvenlik makamları ve yargısına bu ipuçların izlenmesi ve tüm terör ağının ortaya çıkartılarak çökertilmesi çağrısı yapmıştı.

König-Preuss’e göre NSU tüm yönleri ve destekçi ağlarıyla aydınlatılsaydı belki Kassel valisi Lübcke bugün hayatta olabilirdi.

“Ancak devlet kurumları, NSU’nun aydınlatılması önünde akıl almaz boyutta bir duvar ördü ve bu duvar ne yazık ki insanların hayatları pahasına örüldü” diyen Sol Partili siyasetçi sözlerini şöyle tamamladı:

“Akıllardaki soru şu: Eğer NSU ile ilgili ipuçları, bilgiler gerektiği gibi ciddiyetle soruşturulsaydı, iç istihbarat bilgileri gizlemeyip, bazı dosyaları imha etmeseydi, hem soruşturma hem de yargılama sürecinde savcılar ve hakim engelleyici tutum içerisinde olmasaydı, NSU’nun tüm ağı ortaya çıkartılsaydı, acaba Lübcke cinayeti önlenebilir miydi?”

Benzer gönderiler