Scroll Top

Arakan’da öldürülen Müslümanlar AB’nin gündeminde değil

abden_abdye_uyari_kaybedecek_cok_seyimiz_var_1494011856_8588

Federica Mogherini, Estonya’daki AB Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı’nın gündeminde Myanmar konusunun bulunmadığını açıkladı.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve toplantıya ev sahipliği yapan Estonya’nın Dışişleri Bakanı Sven Mikser ile düzenlediği basın toplantısında, AB dışişleri bakanlarıyla Kuzey Kore’nin nükleer denemeleri, Ortadoğu barış süreci ve Venezuela’daki siyasi kriz, AB üyeliğine aday ülkelerle de radikalleşme ve terörle mücadele hususlarını ele aldıklarını belirtti.

Bir gazetecinin AB’nin Myanmar’daki gelişmeler hakkında ne düşündüğü sorusuna Mogherini, “Toplantı gündemimizde Myanmar yok.” yanıtını verdi.

Toplantı gündeminde olmayan konular hakkında konuşmak istemediğini belirten Mogherini, birkaç gün önce konuya ilişkin bir açıklama yaptığını ve muhataplarıyla görüşme halinde olduğunu söyledi.

AB, birkaç gün önce Myanmar hakkında yaptığı açıklamada, “tüm taraflara gerginliği azaltma ve itidal çağrısında” bulunmuş, ancak Arakanlı Müslümanların maruz kaldığı baskı ve zulmü güçlü bir şekilde kınamaktan kaçınmıştı.

Benzer gönderiler