Avustralya’dan işgalci İsrail’e destek açıklaması geldi

kudüs2

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Avustralya’nın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul etmeyi ve Büyükelçiliği’ni Tel Aviv’den Kudüs’e taşımayı düşündüğünü açıkladı.

Eski Başbakan Malcolm Turnbull’un istifasının ardından Sydney’in Wentworth bölgesindeki ara seçimde partisinden aday olan eski Tel Aviv Büyükelçisi Dave Sharma ile görüşen Başbakan Morrison, Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak tanınması ve Avustralya Büyükelçiliği’nin Tel Aviv’den Kudüs’e taşınması konusunda açıklamalarda bulundu.

Morrison, Avustralya’nın İsrail-Filistin çatışmasında iki devletli bir çözüm için hala aynı kararda olduğunu belirtti.

Siyasi rakipler Morrisson’un söylemlerinin, seçim dönemi için “aldatıcı kelime oyunları” olduğunu söyledi.

Bu konuda kabine üyelerini bilgilendireceğini ve gelecek aylarda dünya liderleriyle yapacağı görüşmelerden sonra karar vereceğini dile getiren Başbakan Morrison, ‘‘Sürekli aynı şeyi yaparak farklı sonuç almayı bekleyemezsiniz. Bu konuda Avustralya’nın açık görüşlü olması gerekiyor. Ben açık görüşlüyüm ve hükümetimiz de bu konuda açık görüşlü.’’ ifadelerini kullandı.

Bay Morrison’un selefi Malcolm Turnbull, Avustralya’nın büyükelçiliğinin Kudüs’e taşıması konusunda ABD’yi takip etmesini kabul etmemişti.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın