Scroll Top

Avusturya’da ırkçı FPÖ partisi mültecileri farelerle kıyaslayan bir şiir yayınladı

Avusturyada-ırkçı-belediyebaşkanı-yardımcısı-800x450

Avusturya’daki aşırı sağ FPÖ partisi, göçmenleri farelerle karşılaştıran yerel yetkililerinden birinin yazdığı şiiri şiddetle kınadı.

Yazar ise görünüşte istifa etti. Şansölye Sebastian Kurz’un hükümet koalisyonunun genç partisi olan aşırı sağ Özgürlük Partisi’nin (FPÖ) yerel bir şubesi tarafından yayınlanan göçmen karşıtı şiir, öfkeyle karşılandı.

Kurz ve diğer Avusturyalı siyasi liderler “The Town Rat” başlıklı kısa şiiri kınadılar. Şiir, Yukarı Avusturya’daki Braunau kasabasının FPÖ belediye başkan yardımcısı Christian Schilcher tarafından yazıldı.

Avusturyalılarla bütünleşen “karma” kültürlerin ve dillerin iddia edilen tehlikelerini göstermek için yabancı farelerin görüntüsünü kullandı. Paskalya bayramının hafta sonu boyunca bir parti broşürüyle Braunau’da dolaştırılan şiirde Schilcher, Avusturya’nın “Willkommenskultur” veya hoş geldin kültüründen ve entegrasyon önlemlerine yapılan yatırımlardan da şikayetçi oldu.

Başbakan Kurz Avusturya APA haber ajansına verdiği demeçte, “Kelimelerin seçimi iğrenç, insanlara saygısızlık gösteriyor ve derinden ırkçıdır.” Açıklamasında bulundu. Kurz, “Yukarı Avusturya’daki Özgürlük Partisi bu durumdan derhal ve kesin olarak uzak durmalı ve bir açıklama yapmalı” dedi.

Kurz, 2017 sonunda yapılan ve her iki tarafın da göçmenlik karşıtı platformlarda sürdüğü seçimlerden bu yana FPÖ ile koalisyonda olan merkez sağ Halk Partisi’ni (ÖVP) yönetiyor.

Basında çıkan haberlere göre , şiir yazan FPÖ belediye başkan yardımcısı Christian Schilcher istifa etti ve partiden ayrıldı.

Savcıların soruşturmaları sonucunda yargılamaya almaya karar vermesi durumunda, Schilcher cezai sonuçlarla karşı karşıya kalabilir.

Benzer gönderiler