Scroll Top

Belçika’da Müslümanlar, helal kesim yasağına karşı mücadele ediyor

helal-kesim-belçika

Belçika‘da Flaman ve Valon bölgelerinden sonra Brüksel’de de helal kesim yasağı getirildi. Belçika’nın Flaman bölgesinde helal kesim yasağının yılbaşında yürürlüğe girmesinin ardından, ülkedeki Müslüman ve Musevi toplumun tepkisi devam ediyor. Belçika nüfusunun yaklaşık yüzde 6’sını oluşturan Müslüman ve Museviler, yasağın dini özgürlüklerini kısıtladığını defalarca ifade etti. Uygulamadan geri dönülmesi talebinde bulundular. Belçika’daki Müslümanlar ve Museviler helal kesim yasağının kaldırılmasını istiyor. Belçika’da Müslüman ve Musevi toplumları flaman bölgesinde helal kesim yasağı nedeniyle ayağa kalktı. Hayvanların şoklanmadan ve uyutulmadan kesilmesini yasaklayan kararın ardından Müslüman toplum temsilcileri karara tepki gösterdi. Müslümanların helal, Musevilerin ise koşer olarak adlandırdığı kesime göre hayvanların kesilmeden önce sağlığı ve bilincinin yerinde olması gerekiyor. Kesimden önce hayvanların şoklanması ise buna mani olarak, Müslüman ve Musevi toplumların tükettiği helal ve koşer ürünlerin elde edilmesini engelliyor. Aşırı sağcı kesimler ve hayvan hakları savunucularından oluşan yasak taraftarları ise şoklanmadan ya da uyutulmadan kesilen hayvanın acı çektiğini ve haklarının ihlal edildiğini öne sürüyor.

“Helal kimse alakalı Müslümanların bugüne kadar bir sorunu yoktu biz bundan sonra da olmaması gerektiğini düşünmüyoruz insan haklarına aykırı olduğunu düşünüyoruz bizim burada yaşayan Müslümanların rahat olması demek buradaki insanların da huzuruna etki edecek demektir. Dolayısıyla kardeşçe, dostça, arkadaşça birlikte yaşamanın yollarını bulmamız lazım bunun da yolunun yasaklardan geçmeyeceğini düşünüyorum.” Kararın insan haklarına aykırı olduğunu düşünüyoruz. Kardeşçe ve bir arada yaşamanın yollarını bulmamız lazım. Bunun yolu da yasaklardan geçmiyor.”

Belçika'da Müslüman helal kesim
Belçika’da Müslümanlar helal kesim yasağına karşı mücadele ediyor

İnanç özgürlüğü kısıtlanıyor

Avrupa’da 1933’te Adolf Hitler’in Almanya’da şoklanmadan hayvan kesimini yasaklamasıyla yoğun olarak gündeme gelen helal kesim yasağı uygulaması, halihazırda İsveç, İsviçre, Norveç, İzlanda, Danimarka ve Slovenya’da da uygulanıyor. Karar ülkedeki Musevileri de rahatsız ediyor. Brüksel bölgesinde Haham Shimon Lasker, dini özgürlüklerinin kısıtlanmasını kabul edemeyiz. Bu durum İkinci Dünya Savaşı’ndan kalan kötü hatıraların tekrar canlandığı havası veriyor” açıklamalarında bulundu. Tartışmanın kurban bayramı döneminde daha da yükselmesi bekleniyor. Kurban Bayramı’nda dini vecibelerini yerine getiremedikleri için büyük üzüntü duyan Müslümanlar, Brüksel’de yasağın yasalaşmaması için imza kampanyası başlattı. Kampanyaya verilen destek 112 bin 258’i buldu. Yahudi inancında da hayvanların şoklanmadan ve uyutulmadan kesilmesi anlamına gelen koşer kesim gereği Yahudi toplum da kampanyaya destek veriyor.