Scroll Top

BM’den Doğu Guta için art arda açıklamalar

doğu guta1

Doğu Guta’da yaşanan katliamlar BM gündeminde. Esed rejimiyle bbirlikte Doğu Guta’yı vuran Rusya sürpriz bir şekilde BM’yi acil toplantıya çağırdı. Güvenlik Konseyi’nin bugün toplanması bekleniyor.

Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, BM Güvenlik Konseyi’ne, Suriye rejiminin abluka altında tuttuğu Doğu Guta’daki durumu görüşmek için toplanma çağrısında bulundu.

Nebenzia, BM Güvenlik Konseyi’nde uluslararası barış ve güvenliğin sağlanması konulu oturumda yaptığı konuşmada hem Genel Sekreter Antonio Guterres hem de konsey üyelerinin Doğu Guta konusundaki endişelerini dile getirdiğini söyledi.

Büyükelçiler ‘çok endişeli’

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley ise Doğu Guta’da yaşanan insani trajedi karşısında ”Bakışlarımızı çevirmeye devam edemeyiz.” dedi.

İngiltere’nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Jonathan Allen de Doğu Guta’nın ”ölüm ve yıkım bölgesi” haline geldiğini söyledi.

BM’den ateşkes çağrısı 

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el-Hüseyin’de, Suriye’de Beşşar Esed rejiminin abluka altında tuttuğu Doğu Guta’ya 4 Şubat’tan bu yana düzenlenen saldırılarda 346 sivilin yaşamını yitirdiğini ve 878 sivilin yaralandığını belgelediklerini belirterek, acil ateşkes çağrısında bulundu. Doğu Guta’da sadece 20-21 Şubat’ta 250 kişinin öldürüldüğü açıklanmıştı.

Benzer gönderiler