Scroll Top

FETÖ-NATO ittifakı artarak devam ediyor

2016100410122819_a5358b56da20614d7b61556078705a83

Norveç’te gerçekleşen tatbikatta Atatürk ve Erdoğan’ı “düşman hedef” olarak belirleyen NATO’nun FETÖ’ye verdiği desteği hatırlatıyoruz.

NATO’nun Norveç’te düzenlediği komuta kontrol amaçlı Trident Javelin adlı tatbikatta Atatürk’ün fotoğrafının, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da isminin “düşman taraf” olarak gösterildiği ortaya çıktı. Türkiye tatbikattaki 41 askerini geri çekme kararı aldı.

Skandal sonrasında NATO’dan en üst düzeyde resmi özür geldi. NATO’nun gerçek niyeti deşifre olurken NATO’nun son dönemde FETÖ ile olan bağı da gözler önüne serildi. NATO, 15 Temmuz darbe girişiminde rol alan askerleri koruma altına aldı.

1-ABD’li komutanın darbe mesaisi

Akıncı Üssü iddianamesinde 15 Temmuz gecesi F-16’ların yakıt ihtiyacının İncirlik’ten kalkan uçaklar tarafından karşılanmasına ilişkin ayrıntılara yer verildi. F-16’ları İncirlik’ten kaldıran Hava Pilot Kurmay Yarbay Halil İbrahim Özdemir, ifadesinde, o gece “10. Tanker Üs Komutanı Bekir Ercan Van ile ABD Hava Kuvvetlerine bağlı 39. Hava Üs Komutanı Albay John Walker’ın birlikte olduğunu” açıkladı.

Özdemir, Üs Komutanı’nın lider uçağın pilotuyla konuşarak uçakların havalandığını söyledi.

Albay John Walker

2- İşaret fişeği elebaşından

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ziyaretine denk gelen gün Washington Post’ta yazısı çıkan elebaşı Gülen, “NATO Türkiye’ye müdahale etmeli” çağrısı yaptı. Yazısında “muhaliflere boyun eğdirmek için elinden gelen her şeyi yapan bir Cumhurbaşkanının elindeki Türkiye’nin tanınmaz hale geldiği” yalanını söyleyen FETÖ elebaşı, “Batı Türkiye’nin demokrasi rotasına geri dönmesine yardım etmeli. Bugünkü görüşme ve önümüzdeki hafta yapılacak olan NATO zirvesi bu maksada matuf bir fırsat olarak değerlendirilmeli.” diyerek Türkiye’ye müdahaleyi gündeme getirdi.

3- NATO Parlamenterler Asamblesi toplantısına FETÖ’cü katıldı

ABD’de gerçekleştirilen NATO Parlamenterler Asamblesi (PA) toplantısına, Ortadoğu Forumu Başkanı Daniel Pipes tarafından davetli olmamasına rağmen FETÖ’cü Emre Çelik de alındı.  FETÖ’nün ABD’deki lobicisi Emre Çelik’in NATO toplantısına katılması Türkiye tarafından protesto edildi.

4- TSK’dan tasfiye olan iltica etti

15 Temmuz darbe girişiminin ardından TSK’da birçok tasfiye yaşandı. Bunlar arasında NATO ve SHAPE karargahında görev almış olanlar dikkat çekiciydi. Bu isimlerin neredeyse tamamı Türkiye’ye dönmek yerine bulundukları ülkeye iltica etti.

5- FETÖ firarisi NATO toplantısında

NATO’nun internet sitesinde darbe girişiminden 13 gün sonra yüklenen haberde firari generalin fotoğrafı da yer aldı. 22 Temmuz 2016’dan beri kendisinden haber alınamadığı ve ABD makamlarından sığınma talep ettiği söylenen FETÖ’cü general Mustafa Zeki Uğurlu NATO toplantısında yer aldı.

Mustafa Zeki Uğurlu

 

Benzer gönderiler