Scroll Top

Fransa’da polis Müslümanlara baskıyı artıracak

fransa-polis-müslüman-islam (Demo)

Fransa’da polis herkesin dini ve siyasi görüşünü listeleyebilecek

Fransa’da Müslümanlar üzerindeki baskı giderek artıyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron‘un İslam karşıtı açıklamalarından sonra ülkede Müslümanlara yönelik baskı tırmanmıştı. Macron yönetimi “radikal İslam” adı altında birçok camiyi ve Müslüman sivil toplum kuruluşunu kapatmıştı. Fransa’nın bu tutumu değişmedi. Ülkede Müslümanların hakları artık daha da çok kısıtlanacak. Danıştay, Müslümanların üzerindeki baskının artacağı 3. kararnameyi de onayladı. Danıştay’ın onayladığı düzenleme ile, Fransa’da polis ve jandarma artık insanların siyasi ve dini görüşlerini listeleyebilecek. Danıştay, aralarında Genel İş Konfederasyonu (CGT) ve Fransa Avukatlar Sendikası’nın olduğu sendikaların, söz konusu kararnamelerle ilgili itirazları hakkındaki kararını açıkladı. Fransa’da alınan bu karar Müslümanların haklarını kısıtlıyor. Fakat Danıştay’a göre, onayladığı kararnameler, düşünce, vicdan ve din özgürlüğünü ihlal etmiyor.

Fransa’da polis terör şüphesi duyduğu kişileri anında listeleyecek

4 Aralık’ta Macron hükümetin kararıyla yayımlanan kararnameler, polisin ve jandarmanın “devletin güvenliği adına” insanların siyasi ve dini görüşleri ile sağlık bilgilerini listelemesine izin veriyor. Kararnamelere göre Fransız polisi, sosyal medyada paylaşılan fotoğraflar, yorumlar ve terör eylemlerinde bulunmakla şüphelenilen veya Fransa’nın toprak bütünlüğünü tehdit eden kişileri listeleyebilecek. Kararnamelerdeki düzenlemeler, ülkedeki dernekleri de kapsıyor. Ülkede bu kararnameler yayımlanmadan önce polis ve jandarmanın insanların sadece eylemlerin listelenmesine izin veriliyordu. Fakat şimdi polis şüpheli gördüğü herkesi listeleyebilecek.

Fransız polisi halka şiddet uyguladı

Macron yönetimi, yeni güvenlik yasa tasarısında polisin görüntülerinin çekilmesi ve paylaşılması yasaklanmıştı. Yasa tasarısına karşı çıkan halk sokağa döküldü. Fransa’da polis ise protesto düzenleyen halka şiddet uyguladı. Vatandaşlar darbedilerek yerlerde sürüklendi. Ayrıca olaylar yaşanırken muhabirlerin çektiği görüntüler ellerinden almıştı ve basın mensupları gözaltına atıldı. Tüm bu yaşanan olaylara rağmen İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, polisin haklılığını savunmuş yasa tasarısından vazgeçilmeyeceğini söyledi. Fakat olaylar daha da büyüyünce Macron yönetimi güvenlik yasa tasarısındaki maddelerin esnetileceğini açıkladı. Ancak Macron yönetimi sözünde durmadı. Fransa, Müslüman dernekleri hedef almaya başladı ve ülkede Müslümanlara yönelik baskıları artırdı. Fransız hükümeti, Fransa İslamofobi ile Mücadele Kolektifi (CCIF) ve BarakaCity de dahil olmak üzere birçok Müslüman sivil toplum kuruluşunu, derneği ve camiyi kapattı. İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, 3 Kasım’da yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un göreve gelmesinden bu yana son 3 yılda 43 caminin kapatıldığını ifade etti. Müslümanlara karşı yapılan ayrımcılığa karşı duran Fransa İslamofobi ile Mücadele Kolektifi (CCIF)’ne 19 Kasım’da fesih bildirisi gönderildi. Ancak derneğin yurt dışına taşınması dolayısıyla bu kararın hükümsüz olduğu açıklandı. Fransa’da bir diğer Müslüman sivil toplum kuruluşu olan BarakaCity de, Bakanlar Kurulu kararıyla feshedilmişti. Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, sosyal medya hesabından Bakanlar Kurulunda alınan kararı paylaşmıştı.

fransa polis müslüman

Benzer gönderiler