Fransız küstahlığı: 300 hadsiz Kur’an-ı Kerim düşmanlığı için toplandı

871960

Aralarında Sarkozy’nin de bulunduğu 300 küstah Fransız yazar ve siyasetçi, şiddet ve Yahudi düşmanlığı yaydığı iddiasıyla Kur’an’dan bazı ayetlerin çıkartılmasını talep etti.

Le Parisien gazetesinin 22 Nisan tarihli baskısında yayımlanan bildiriye farklı kesimlerden tepkiler geldi.

Fransa İslam Konseyi (CFCM) Başkanı Ahmet Oğraş, bildiriye imza atan kişiler arasında Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, üç eski başbakan ve Fransa Yahudi ve Hristiyan kuruluşlarının liderlerinin de olduğuna değinerek, bunun şaşkınlık yarattığını söyledi.

Oğraş, “Avrupa’da Engizisyon döneminde Yahudi çocuklarını kurtaran Osmanlı veya Afrikalı Müslümanlar, Kur’an-ı Kerim’e dayanarak bunu yaptılar. Şimdi bizi, bu kitabın Yahudilere yönelik şiddetin sorumlusu olduğuna mı inandırmak istiyorlar” dedi.

Fransa’da Müslümanlara yönelik kışkırtıcı ve gerçeklerden uzak tartışmaların gündeme getirilmesi için belli kesimlerin sürekli girişimlerde bulunduğunu hatırlatan Oğraş, “Bugün Fransa’da bazı siyasiler, akademisyenler ve aydınların Fransız halkına zorla kabul ettirmeye çalıştıkları bir entelektüel diktatörlük vardır” diye konuştu.

Türkiye’den büyük tepki var 

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, AB Bakanı Ömer Çelik ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, sosyal medya hesaplarından yaptıkları açıklamalarla Fransa’daki bu küstahlığa büyük tepki gösterdiler. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, “Fransa’da 300 sözde aydının, kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’den bazı ayetlerin çıkarılmasını talep eden bir bildiri yayınlaması en hafif tabirle bağnazlıktır.” ifadesini kullandı.

Benzer gönderiler