George Soros’un Facebook ve Twitter hisselerinden çıkması dikkat çekti

george-soros-is-a-favorite-target-of-the-right--heres-how-that-happened

George Soros’un elindeki Facebook ve Twitter hisselerinin büyük bölümünü sattığının ortaya çıkması, kafalarda soru işaretlerine neden oldu.

Ünlü spekülatör Macar asıllı ünlü yatırımcı George Soros, ABD Sermaye Piyasası Kurulu (SEC) kayıtlarına göre son çeyrekte sahip olduğu hisselerde ciddi değişiklikler yaptı.

SEC kayıtlarına göre ünlü fon milyarderi Soros teknoloji alanındaki hisselerde tercihini değiştirdi. Apple ve Snapchat hisselerinin yanı sıra Facebook ve Twitter kağıtlarını da hatırı sayılır ölçüden elden çıkaran George Soros’un gerçekleştirdiği işlem hacmi 85 milyon dolar civarında.

8 milyar dolardan fazla serveti olan Soros, dünyanın en değerli şirketi Apple’daki 1700 hissesinin yanı sıra 5 bin 700 Twitter, 1.55 milyon Snapchat ve 367 bin 262 Facebook hissesini elden çıkardı.

Soros’un bu hamleyi neden yaptı? 

Soros, İngiltere tarihine Kara Çarşamba olarak geçen 16 Eylül 1992 tarihinde Sterlin’in %4 değer kaybetmesine sebep olmuş ve bu işleminden 1 Milyar dolar kazanmıştı.

Twitter, Facebook ve Google gibi şirketlerin Rusya soruşturması kapsamında ABD Senatosunda sorgulandığı döneme denk gelmesi dikkatlerden kaçmadı.

Twitter’ın önemli hissedarı Velid Bin Tellal gözaltında 

Twitter’ın en büyük hissedarlarından Suudi milyarder Velid Bin Tellal’ın Suudi Arabistan’daki operasyonda gözaltına alınmıştı. Böyle bir dönemde gerçekleştirilen hisse satışları Soros’un bu soruşturmalardan daha önce haberdar olup olmadığı sorusunu gündeme getirdi.

 

 

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın