Scroll Top

Hollanda’nın büyük şehirleri virüs takibini bıraktı

aPCE6q2sdUSnWToeA2SuZQ

Amsterdam ve Rotterdam GGD’leri bugünden itibaren pozitif koronavirüs vakalarında yakın çevre takibi yapmayı bıraktıklarını açıkladı. Her iki bölgede de yükselen vaka sayıları karşısında yetersiz personel sebebiyle bu kararın alındığı açıklandı.

Böylece bu şehirlerde bulaşmanın kaynağı ve sonraki adımlarının takibi yapılmayacak. Ancak yetkililer pozitif test sonucu olan yani koronavirüs taşıdığı kesinleşen kişilere telefonla bilgi verileceği ve karantina uygulamasının hatırlatılacağı belirtildi. Bu telefon konuşmalarının da personel yetersizliği sebebiyle kısa tutulacağı vurgulandı.

Amsterdam bu sabah ilk olarak bu konuda açıklama yaptı ve virüs taşıyan kişilerin ilişkili olduklarına telefon açmayı bıraktıklarını duyurdu. Yayınlanan basın bildirisinde virüsü taşıyan kişilerin bunu kendilerinin yapmaları istendi.

Amsterdam’ın ardından GGD Rotterdam-Rijnmond da benzer bir açıklama yaparak, personel yetgersizliği sebebiyle aynı yolu izleyeceklerini ilan etti.

Hollanda genelinde GGD’lerin tamamında kapasite aşımı yaşanıyor. Normalde günlük 750 araştırma yapma kapasitesi olan GGD’ler dünkü 600 vaka ile sınırları zorladı.

GHOR yetkililerine göre, günde 1000 kişiyi araştırabilmek için tatildeki personelin geri çağrılması ve akşamları çalışılması gerekiyor. Ancak o zaman yeterli kapasite sağlanması mümkün görülüyor.

GGD şu an mevcut 1800 olan araştırma personeli sayısını 2300’e çıkartmaya çalışıyor. Yeni bir araştırmacının eğitimi 3-4 hafta sürüyor. Bakan De Jonge’un mecliste açıkladığı GGD’nin günde 1500 araştırma yapabilecek kapasitesi olduğu böylece sahadaki verilerle örtüşmemiş oldu.

Virüsün bulaşma kaynağı ve yayılma çevresini tespit etmek salgının önüne geçmek için en değerli veri olarak kabul ediliyor ancak Hollanda bu konuda yetersiz kalıyor.

Benzer gönderiler