Scroll Top

İngiltere Assange’ın ABD’ye iade edilmesini onayladı

İngiltere-assange-abd-iade-edecek

İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel, Wikileaks’in kurucusu Julian Assange‘ın casus suçlamasıyla Amerika Birleşik Devletleri‘ne iade edilmesini onayladı. Wikileaks iade kararını “basın özgürlüğü için acı bir gün” olarak tanımladı. İçişleri Bakanlığı sözcüsü, 2003 Suçluların İadesi Yasası’nın iadenin yapılmasına engel olacak başka herhangi bir zemin bulunmaması halinde bakanın iade emrini imzalaması gerektiğini belirtti. Açıklamada İngiliz mahkemelerinin ve yüksek mahkemenin kararları değerlendirilerek Jualian Assange’ın ABD’ye iade edilmesine karar verildiği ve Assange’ın 14 içinde karara itiraz hakkının saklı olduğu ifade edildi. Sözcü İngiliz mahkemelerinin Assange’ın iadesinin baskıcı, haksız ya da sürecin suistimali olmadığına ve iadenin adil yargılanma ve ifade özgürlüğünü de içine alan insan haklarıyla bağdaşmaz bir durum yaratmadığına hükmettiğinin altını çizdi. Assange’ın itiraz hakkını kullanarak hukuki savaşın bir süre daha devam etmesi bekleniyor. Başkent Londra’da bulunan Westminster Sulh Ceza Mahkemesi nisan ayındaki son duruşmasında Assange’ın ABD’ye iadesine hükmetmiş, dosya, siyasi karar için İçişleri Bakanı Priti Patel’e gönderilmişti. İngiltere mahkemesi, ‘kaçma riski’ nedeniyle Assange’ın tahliye talebini reddetti.

ingiltere-wikileaks-kurucusu-julian-assange
İngiltere Wikileaks kurucusu Assange’ın ABD’ye iadesini onayladı

İngiltere, ABD’nin temyiz başvurusu kabul edildi

Basın kuruluşları ve insan hakları grupları İngiltere’nin iade talebini reddetmesi talebinde bulunuyordu. Wikileaks kurucusu Julian Assange‘ın yeni evlendiği eşi Stella Moris mahkeme kararı sonrasında “Siyasi suçlar nedeniyle iadeleri yasaklayan ABD-İngiltere iade anlaşmasının dördüncü maddesini uygulayabilirler. Şu anda kendi anlaşmalarını ihlal ediyorlar. Bu siyasi bir dava. Sulh mahkemesinin kararıyla doğrudan siyasi alana geçti” ifadesini kullanmıştı. Destekçileri Assange’ın gazetecilik görevini yerine getiediğini ve ABD’nin Irak ve Afganistan ‘daki hatalarını ortaya çıkan belgeleri ifade özgürlüğü kapsamında yayımladığını ileri sürüyor ve davasının siyasi nitelik taşıdığını belirtiyor. Amerikalı savcılar ise Assange’ın yasadışı şekilde Amerikan ordu istihbaratçılarından Chelsea Manning’in gizli diplomatik yazışmalası ve askeri dosyaları çalmasına yardımcı olarak bazı hayatları tehlikeye attığını belirtiyor. Wikileaks aracılığyla ABD’nin Irak ve Afganistan’da ‘suç teşkil ettiği’ belirtilen eylemlerini de delillendiren çok sayıda gizli belgeyi yayımlayan Julian Assange ABD’de casuslukla suçlanıyor. ABD 17 casusluk ve bir bilgisayar suistimali suçlamasıyla ilgili iade dosyasını yaklaşık on yıl önce İngiltere’ye iletmişti.

Başka bir davada kefaletle serbest olduğu dönemde mahkemeye gelmemesi sebebiyle 2019 yılından bu yana İngiltere’deki yüksek güvenlikli Belmarsh Cezaevi’nde tutuluyordu. Assange onun öncesinde yedi yıl İsveç’e iade edilmemek için Ekvator’un Londra Büyükelçiliği’nde yaşamıştı. İsveç, tecavüz ve cinsel saldırı suçlamalarıyla iadesini istediği Assange’a karşı soruşturmayı Kasım 2019’da durdurmuştu.