Scroll Top

İnsan yerine koymuyorlar

slovak_roman

İnsan hakları örgütlerine göre Slovakya’daki Roman çocukları okullarda ayrımcılık görüyor, öğretmenler tarafından taciz ediliyor ve Roman karşıtı ırkçı önyargılar yüzünden “zihinsel özürlü” olarak görülüyor.

Avrupa Roman Hakları Merkezi (ERRC) ve Uluslararası Af Örgütü tarafından Çarşamba günü açıklanan rapora göre 5-11 yaş arası, ilköğrenime devam eden Roman çocuklarının sistematik olarak eğitim haklarından mahrum bırakılıyorlar,  bunun neticesinde de “yoksulluk ve marjinalleşme kısır döngüsüne“ itiliyorlar.

İki sene önce de Avrupa Komisyonu, Slovakya’ya karşı eğitimde ayrımcılık iddiasıyla soruşturma başlatmıştı.

Dün hazırlanan kapsamlı rapor iki örgütün geçen Kasım ve Aralık ayında ülkede Roman nüfusun yoğun olarak yaşadığı Sarisske Michalany, Moldava nad Bodvou, Rokycany ve Krompach bölgelerinde yapılan saha çalışmasının bulgularına dayanarak hazırlandı.

Slovakya’da yaşayan yaklaşık 500.000 Roman ülkede Macarlardan sonraki ikinci en büyük azınlık durumunda.

Rapora ilişkin konuşan Slovak İçişleri Bakanı Robert Kalinak ise Roman azınlığın durumunu iyileştirmek için bir takım programların yürürlükte olduğunu söylerek, insan hakları örgütlerinin ayrımcılık iddialarının “abartılı” olduğunu savundu.

Benzer gönderiler