Scroll Top

İşgalci İsrail polisi gerçek mermiyle saldırıyor

İsrail-gerçek-mermi-800x450

Filistin Kızılayından yapılan yazılı açıklamada, işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Et-Tur bölgesinde işgalci İsrail polisi ile Filistinli gençler arasında çatışma çıktığı belirtildi.

Açıklamada, olaylarda işgalci  İsrail polisinin gerçek mermi kullanması sonucu Filistinli bir gencin yaralandığı duyuruldu.

Filistin Kızılayı ekiplerinin olay yerinde yaralı gence müdahale ettiği aktarılan açıklamada, İsrail polisinin ise ekibin yaralıyı hastaneye nakletmesine izin vermediği bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, yaralı gencin daha sonra İsrail Kızıl Davud Yıldızı ekipleri tarafından polis eşliğinde Batı Kudüs’teki Shaare Zedek Hastanesine nakledildiği bilgisine yer verildi.

Görgü tanıkları ise işgalci İsrail’in geçici askeri bölge ilan ettiği Et-Tur bölgesinde, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasın tepki gösteren Filistinlilerin, işgalci İsrail güçlerine karşılık verdiğini ifade etti.

Öte yandan, Filistin Esirler Cemiyeti tarafından yapılan açıklamada, İşgalci İsrail güçlerinin gösteriler sırasında gözaltına aldığı Filistinlilere işkence yaptığını açıkladı.

Cemiyetin avukatı Caklin Ferarce’nin tanıklığına yer verilen açıklamada, gözaltına alınanların ifadelerinde işgalci İsrail askerleri tarafından silah dipçikleriyle dövüldüklerini ve kötü muameleye maruz kaldıklarını belirttiği kaydedildi.

İsrail makamlarının gözaltına alınanları görüntülemesine izin verdiği Avukat Ferarce’nin basınla paylaştığı fotoğraflarda, gözaltındaki Filistinlilerin ayak, omuz ve baş bölgelerinde işkence izleri olduğu görüldü.

Filistinli Esirler Cemiyetinden dün yapılan yazılı açıklamada ise İsrail güçlerinin işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki gösteriler sırasında ve yaptıkları baskınlarda 150 civarında Filistinliyi gözaltına aldığı duyurulmuştu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıdığı çarşamba gününden bu yana, başta işgal altındaki Doğu Kudüs olmak üzere, Batı Şeria’nın çeşitli yerlerinde ve Gazze sınırında gösteriler düzenleyen Filistinliler ile işgalci İsrail güçleri arasında olaylarda yüzlerce Filistinli yaralandı.

Benzer gönderiler