İşkenceci Yunanistan göçmenleri zorla Türkiye’ye yolluyor

dövülen-göçmenler

İddiaya göre, Yunanistan‘a geçen düzensiz göçmenler, Yunan hudut birliklerince uluslararası sözleşmelere aykırı olarak Meriç Nehri üzerinden zorla Türkiye’ye gönderildi. Sınır birlikleri ve jandarma ekiplerince Kapıkule Sınır Kapısı yakınlarında 252 düzensiz göçmen yakalandı.

Düzensiz göçmenler, Yunan hudut birliklerinin kendilerini darbettiğini öne sürdü. Düzensiz göçmenlerden Pakistan uyruklu Seyit Habib, gazetecilere yaptığı açıklamada, Yunan askerlerinin kendilerini darbettiğini, ayakkabı ve cep telefonlarını alarak Türkiye tarafına attıklarını iddia etti. Meriç Nehri’nden kayıkla Türk tarafına zorla götürüldüklerini öne süren Habib, “Biz kalabalıktık, hepimize vurdular, telefonumuzu, paramızı aldılar, yemek vermediler, bizi botla nehirden bu tarafa attılar.” dedi.

Bu son olay, Yunanistan’ın yasa dışı geçiş yapan düzensiz göçmenleri zorla geri gönderdiği iddialarını yeniden gündeme getirdi. Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı konumundaki Edirne’de bu yıl önceki yıllara oranla yakalanan düzensiz göçmen sayısında artış yaşandı. Yakalananlardan bir bölümü, Yunanistan’ın uluslararası sözleşmelere aykırı olarak Meriç Nehri üzerinden Türkiye’ye zorla geri gönderdiği öne sürülen düzensiz göçmenlerden oluştu.

Güvenlik kaynakları, Yunanistan sınır güçlerinin son aylarda yakaladıkları düzensiz göçmenleri Cenevre Sözleşmesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve BM İşkenceye Karşı Sözleşmesi’ne aykırı olarak Meriç Nehri üzerinden zorla geri gönderdiklerini belirtti. Hukuksuz uygulamanın son aylarda arttığı bildirildi. Darp nedeniyle kimi zaman bitkin kimi zaman yaralı halde bulunan düzensiz göçmenlerin çoğu Uzunköprü, Keşan ve Edirne’deki hastanelerde tedavi altına alındı. Düzensiz göçmenler, ifadelerinde Yunanistan hudut birliklerinin kendilerini döverek yarı çıplak halde Meriç Nehri’nden Türkiye’ye zorla geri gönderdiğini öne sürdü.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Yunanistan’ın düzensiz göçmenleri karadan ve denizden Türkiye’ye geri ittiği belirtilerek, Yunan makamlarına, bu durumu inkar etmek yerine uluslararası hukuka aykırı bu uygulamayı düzeltme çağrısında bulunulmuştu. Açıklamada, 2018’de 11 bin 867, bu yılın ilk 10 ayında ise 25 bin 404 düzensiz göçmenin Yunanistan’dan Türkiye’ye itildiği bildirilmişti.

Daha önce de zorla geri gönderildiklerini iddia eden pek çok düzensiz göçmenin vücutlarındaki darp izleri görüntülenmişti. Şubat ayında Yunanistan sınırında Pakistanlı iki düzensiz göçmen yarı çıplak halde ve darbedilmiş bulunmuştu. Düzensiz göçmenler, Yunan sınır güvenlik güçlerinin kendilerini dövdüğünü, para ve elbiselerini alıp Türkiye’ye zorla gönderdiğini iddia etmişti. Edirne’de jandarma ekiplerince yarı baygın, darbedilmiş ve yarı çıplak halde bulunan Süfyan Muhammet (26) ve Ali Bali (18) hastaneye götürülmüş, bitkin haldeki iki Pakistanlının sırtlarındaki derin yaralara müdahale edilmişti. Süfyan Muhammet, “Çok zulmetti Yunan bize. Canları istedikçe dövdüler, Türkiye’ye zorla attılar.

Burada bize asker çok iyi davrandı. Elbiselerimize el koydukları için yarı çıplaktık, burada bize elbise buldular, karnımızı doyurdular, hastaneye götürdüler. Allah razı olsun.” açıklamasında bulunmuştu.

Benzer gönderiler