Scroll Top

İspanya, sosyal medyada terör övgüsünü affetmedi

ispanya-terör

İspanya, sosyal medyada terör örgütlerin reklamını yapanlara acımıyor. Mart ayında 21 yaşındaki üniversite öğrencisi, 1973 yılında ETA’nın gerçekleştirdiği terör saldırısını “şaka”  niyetiyle paylaştığı için 2,5 yıl ceza almıştı. İspanya Yüksek Mahkemesi, ilk defa, sosyal medyada terörizmi öven mesajları paylaşanların suç işlediğine ilişkin karar verdi.

İspanya Yüksek Mahkemesi, Avrupa Birliği’nin terör örgütleri listesinde olan ETA’nın görüntülerinin olduğu bir videoyu ve ETA üyesi Josu Uribetxeberria’ya ait terörizmi öven iki mesajı twitter hesabından ileti olarak paylaştığı için Andeka Jurado Garcia’ya geçen yıl yerel mahkemenin verdiği 1,5 yıl hapis cezasını onadı.

Sanığın “ifade özgürlüğü” olarak yaptığı savunmasını reddeden üst mahkemenin onadığı kararda gerekçe olarak, “Bu tip fotoğrafları, görüntüleri ve mesajları göstermek, ünü sadece terörist olan bir kişiyi övmekten başka bir amaç taşımaz.” ifadeleri yer aldı.

İspanya’da geçmişte sosyal medyada terörizmi öven mesajlara birçok defa ceza verilse de bu mesajları paylaşanların ceza alması bir ilk oldu.

Benzer gönderiler