İsrail Afrikalı göçmenleri vergi kesintileriyle sıkıştırıyor

926862

İsrail’in tehcir tehdidi altında bulunan Afrikalı göçmenler, bir yandan da maaşlarından kesilen yüzde 20’lik vergiyle ekonomik kriz yaşıyor.

İsrail’de baskı altında yaşam savaşı veren Afrikalı göçmenler, geçen yıldan beri vergi yüküne maruz bırakılıyor. Göçmenlerin maaşlarından yapılan yüzde 20’lik kesinti, Afrikalı göçmenleri daha da yoksulluğa sürüklüyor.

İsrail, 1 yıl önce çıkardığı “mevduat yasası”yla Afrikalı göçmenlerin maaşlarından her ay yüzde 20’lik kesinti yaparak, ülkeden ayrılmaları şartıyla paralarının iade edileceği hükmünü getirmişti.

Bu durumun İsrail’in, yaklaşık 35 bin Afrikalı göçmen ve onları destekleyen grupları işten çıkarmak ve bu kişilerin ülkeyi terk etmeleri için başka bir zorlama girişimi olduğu belirtiliyor.

Yasanın yürürlüğe girmesinden 1 yıl sonra, Tel Aviv’in sığınmacılar topluluğu tarafından yüzde 20’lik maaş kesintisinin etkileri derinden hissedildi.

2010 yılında Eritre’den İsrail’e giden bir göçmen olan Salamwit Willedo, “Hayatımızı mutsuzlaştırmak için mevduat yasasını başlattıklarını düşünüyorum. Burada 8 yıldır acı çekiyoruz. Bir ülkem olsa, neden burada yaşayayım?” dedi.

Willedo, “mevduat yasası” nedeniyle ailesinin yaşam maliyetlerini azaltmaya çalıştığını ancak gelirlerinin çoğu kiraya gittiği için bu durumun zor olduğunu söyledi.

Salamwit Willedo, bunun yerine sağlık sigortası, çocuk bezi gibi masraflarının çoğunu kısarak aradaki farkı telafi etmeye çalıştıklarını belirtti.

Afrikalılar, esas olarak Sudan ve Eritre’den, İsrail’deki güvenlik ve iş fırsatlarının yayılmasının ardından 2005’te İsrail’e gelmeye başlamıştı.

Benzer gönderiler

bir yorum bırakın