İsrailli Bakan: Ülkemize daha fazla Ukraynalı alamayız

israil-ukraynalı-rusya

Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesi devam ediyor.  Ukrayna‘da çatışmalar giderek tırmanırken yaklaşık bir buçuk milyon Ukraynalı, yaşadıkları bölgeleri terk etmek zorunda kaldı ve mülteci konumuna düştü. Birçok Ukraynalı bölge ülkelere göç etti. İsrail, yaklaşık 30 bin Ukraynalıyı ülkelerine kabul edeceğini açıklamıştı. Ancak konuyla ilgili İsrail İçişleri Bakanı Ayelet Shaked, şaşırtıcı bir açıklama yaptı. İsrail’in Walla haber gazetesinin yapmış olduğu habere göre, Shaked, dün İsrail Meclisinde konuştu. Shaked, İsrail’e gelen Ukraynalıların yüzde 90’ından fazlasının Yahudi olmadığını ve bu mülteci akınının “devam edemeyeceğini” ifade etti. Shaked, Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaştan bu yana İsrail’e 2 bin 34 Ukraynalının giriş yaptığına işaret etti. Bunların yüzde 10’undan daha azının diaspora Yahudilerine vatandaşlık hakkı tanıyan “Geri Dönüş” yasasından yararlanmaya uygun olduğunu ifade etti.

“böyle devam edemez”

Shaked, durum böyle devam ederse bir ay içinde 15 bin Ukraynalı mültecinin daha İsrail’e geleceğini söyledi. “Ülkeye giriş yapanların sayısı böyle devam edemez. Bir politika belirlememiz gerekiyor. Kapasitesine göre İsrail, Ukrayna’ya sınırı olan ülkeler hariç diğer Avrupa ülkelerinden daha fazla (Ukraynalıyı) ülkeye aldı.” ifadelerini kullandı. Ülkede şu an İsrail vatandaşlığına sahip olmayan 26 bin Ukraynalı bulunduğunu kaydetti. Aşırı sağcı İsrailli Bakan, İsrail yönetiminin Geri Dönüş yasası kapsamında 100 bin Ukraynalı ve Rus Yahudi’yi ülkeye getirmeye hazırlandığını söyledi.

israil-yahudi-ukraynali
İsrailli Bakan: Daha fazla Yahudi olmayan Ukraynalı alamayız

Mültecilerin en az bir Yahudi ebeveyni olması gerekli

İsrail, Rusya’nın 24 Şubat’ta başlattığı savaştan sonra diaspora Yahudilerinin İsrail’e göçünü (Aliya) teşvik etti ve Ukrayna Yahudilerinin tahliye çalışmalarını hızlandırdı. İsrail’in sözde “Geri Dönüş” yasası uyarınca İsrail’e göç etmek için başvuran kişilerin, en az bir Yahudi büyükanne ve büyükbabası olduğunu kanıtlayabilmeleri gerekiyor. Aliya, pek çok belge ve süreç gerektiren bir uygulama olarak biliniyor. Ancak Ukrayna’da yaşanan olağanüstü durum nedeniyle, İsrail hükümeti ve Yahudi Ajansı, Yahudilerin Ukrayna’yı daha hızlı terk etmeleri için bu uygulamalara hız kazandırdı. Yahudilerinin İsrail’e göçü anlamına gelen “Aliya”yı teşvik ve organize eden önde gelen kuruluş İsrail Yahudi Ajansı, tahliyeler için Ukrayna’ya komşu Polonya, Moldova, Romanya ve Macaristan sınırı boyunca 6 işlem istasyonu açtı. Geri Dönüş Yasası kapsamında İsrail’e göç etme hakkına sahip yaklaşık 120 bin ila 150 bin Ukrayna Yahudisi bulunduğu tahmin ediliyor.

Benzer gönderiler