Scroll Top

İsviçre’de “Erdoğan’ı öldür” pankartı suç olarak kabul edilmedi

topelement

Mayıs 2017’de, Zürih’teki Türk başkonsolosluğunun etrafındaki yapılara spreylerle “Erdoğan’ı Öldür” yazılmıştı. Bunla ilgili başlatılan cezai soruşturma durduruldu. Öte yandan Türk makamların bu olayı Federal Yüksek Mahkemeye kadar taşımasına rağmen bir neticeye varılamadı.

Daha önce de Türkiye’nin Zürih Başkonsolosluğu boyalı saldırıya maruz kalmıştı. “Erdoğan’ı Öldür” yazısına gelince bunun bir şiddet çağrısı mı yoksa yabancı bir devlete karşı hakaret mi olup olmadığı tam olarak kesinlik kazanamadı. Cezai soruşturmanın sona ermesine karşı Türkiye Başkonsolosluğu, şikayetini Zürih Yüksek Mahkemesine taşıdı.

Alt mahkemenin söz konusu kararında yasaları yanlış uygulamış olduğunu ve İsviçre ile Türkiye arasındaki dostane ilişkilerde ciddi bir bozulma yaşanması konusundaki endişelerini dile getirildi. Ancak cuma günü yayınlanan kararda Federal Yüksek Mahkeme Türkiye Cumhuriyeti’nin şikayetini haklı bulmadı. Federal Yüksek Mahkeme, Türk Başkonsolosluğunun dolaylı olarak etkilendiği için zarar görmüş sayılmadığı neticesine vardı. Yüksek Mahkeme, Başkonsolosluğun doğrudan haklarında ihlal edilmediği değerlendirmesinde bulundu.

Benzer gönderiler