Scroll Top

Müftüden korkutan uyarı

trtworld-nid-330391-fid-367763

2003-2014 yılları arasında Bosna müftüsü olarak görev yapan, 2014 yılında bağımsız aday olarak girdiği başkanlık seçimini kaybetmesine rağmen halen popülerliğini koruyan Mustafa Ceriç, Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic’i kastederek “(Boşnak) Soykırımı reddedenler, tekrar soykırım yapabilirler.” dedi.

Mustafa Ceric, Saraybosna Gazi Hüsrev Begova Kütüphanesi’nde düzenlenen yeni kitabının tanıtım töreninden sonra TRT World’e konuştu.

Ceriç, Bosna Savaşı ve özelikle Srebnica katliamının Boşnakları travmatize ettiğini, insanların akıllarının bir yerinde her an başka bir soykırım olabilir düşüncesinin yer ettiğini söyleyerek, “Boşnakların,  bir yanda barış sonsuza kadar sürebilecekmiş gibi yaşaması ve çalışması gerektiğini.” sözlerine ekledi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic’in bir yandan uzlaşmaktan bahsederken bir yandan da Boşnakların uğradığı soykırımı reddetmesinin kabul edilemez olduğunu ifade eden Ceriç, uzlaşının söz değil eylemlerle mümkün kılınabileceğini savundu.

Son dönemde özellikle Rus medyası tarafından dolaşıma sokulan “Bosna’da radikal İslamcı akımların güç kazandığı” yönündeki haberlerin ise gerçeği yansıtmadığını belirterek, Boşnak kültürü ve yaşama biçiminin hiçbir şekilde radikal akımları arasında barındırmayacağına dikkat çekerek, bu tür haberlerin “kasıtlı” olarak yayıldığını söyledi.

Benzer gönderiler