Scroll Top

Müzik festivaline katıldı Fransız polisinin müdahalesi sonucu öldü

4820

Fransa’daki Loire Nehri’nde bulunan cansız bedenin, Haziran ayında bir müzik festivali sırasında Fransız polisinin müdahalesi sonrasında kaybolan Steve Maia Caniço’ya ait olduğu açıklandı.

Fransa Başbakanı, Nantes kentinde polis ve festivale katılanlar arasında çıkan arbedenin sonucu olarak hayatını kaybeden genç adamın soruşturması için “tamamen şeffaflık” sözü verdi, ancak yanıtlanamayan sorular güncelliğini koruyor.

Yürütülen soruşturmanın sonunda, arbedenin üzerinden bir aydan fazla zaman geçtikten sonra nehirde bulunan bedenin, 24 yaşındaki Steve Maia Caniço’ya ait olduğu doğrulandı.

Caniço, 21-22 Haziran gecesi polisin Nantes kentindeki ücretsiz bir tekno müzik festivaline katılan kalabalığı dağıtmak için yaptığı müdahalenin ardından kaybolmuştu.

Çıkan arbedenin sonucu olarak, düzinelerce müzik meraklısı hemen yakındaki Loire Nehri’ne düşmüş, bunun üzerine polis tarafından orantısız güç kullanıldığı suçlamaları ortaya atılmıştı.

Konser alanına yakın bir bölgede, nehrin içinde bulunan tanınmaz hâldeki bedenin üzerinde yapılan otopsi, Caniço’nun kimliğini doğruladı.

Olay üzerine adam öldürme soruşturması açıldı, Fransız polisinin ise kendi iç sorgularını gerçekleştirdiği bildirildi. Sosyal medyada yayınlanan görüntülerde, memurların ellerinde coplarla festival katılımcılarına göz yaşartıcı gaz sıktığı göze çarpıyor.

Yerel yetkililerce, arbedenin ardından 14 kişinin nehirden çıkarıldığı belirtilmişti. Caniço’nun arkadaşları, genç adamın yüzme bilmediğini ve karmaşa sırasında suya düşmüş olabileceğinden korktuklarını dile getirmişlerdi.

Olay, Fransa’da 2018 yılının Kasım ayında başlayan hükûmet karşıtı Sarı Yelekler protestolarına orantısız güç kullandığı için hâlihazırda eleştirilerin hedefi olan Fransız polisine karşı tepkileri artırdı.

Nantes kentinin dört bir yanında “Steve Nerede?” yazan posterler asılmıştı. 20 Temmuz günü, yüzlerce protestocu Loire Nehri boyunca uzanan bir insan zinciri oluşturup, kayıp genç için saygı duruşunda bulunmuşlardı.

Konserin yeterli bariyer bulunmaksızın nehir kenarında gerçekleşmesine izin verdikleri için, yerel yetkililer ayrıca eleştirildiler.

Benzer gönderiler