Scroll Top

Osmanlı’yı kötüleyen Suudi kanal şimdi de Filistinlileri hedef aldı

osmanliyi-kotuleyen-suudi-287_2-41

Daha önce Türk dizilerini durdurma kararı alan ve sonra da Osmanlı’yı kötüleyen dizisiyle gündem olan Suudi MBC kanalı, şimdi de Filistinlileri hedef alan diziyle tepki çekti.

Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) yayın yapan, Suudi Arabistan sermayeli MBC1 kanalı, Arap dünyasında tepki çeken bir yapımıyla daha sosyal medya gündemine oturdu.

Kanalda, Ramazan ayında gösterime giren “Mahraç 7” yani “Çıkış 7” dizisinde geçen ve Filistinlileri hedef alan bir diyalog, tepkilere neden oldu.

Arap coğrafyasında yüksek ratinge sahip kanaldaki dizinin 3’üncü bölümünde, kimi karakterler Filistin davasına destek veren ve İsrail’e karşı tavır takınan roller canlandırken, bazı karakterler ise İsrail ile normalleşmeden yana olduklarını belirtiyor ve karakterler arasında tartışmalar dönüyor.

Oyuncular arasında geçen diyaloglardan birinde, İsrail ile ticaret yapılmasını savunan ve oyuncu Raşid Şemrani’nin canlandırdığı karakter, İsrail’in Arap ve Müslümanların düşmanı olmadığını, asıl düşmanın Filistinliler olduğunu öne sürmesi sosyal medyada tepki topladı.

Aynı diyalogda yer alan ve Suudi oyuncu Nasır Kasabi tarafından canlandırılan karakter ise, genelleme yapılmaması gerektiğini, tüm Filistinlilerin kötü olmadığını söylüyor.

Diyalog şöyle:

Şamrani: Düşman asıl bunca yaptıklarını takdir etmeyenler… Sabah akşam İsraillilerden fazla sana küfredenler…

Kasabi: Ne demek istiyorsun?

Şamrani: Bütün hayatımız Filistinliler için geçti. Filistinliler için savaşlara girdik, Filistinliler için petrolü kestik. Filistin yönetimi kurulduğunda maaşları ve masrafları yine biz ödedik. Oysa biz bu paraları daha çok hak ediyoruz. Üstelik fırsat kolluyorlar Suudi Arabistan’a saldırmak için.

Kasabi: Olayları karıştırma, genelleme yapmak yanlış olur. Nasıl Filistinlilerin bazıları 1948’de tehcir (göç) ettirilip, katliamlara ve bin bir türlü vahşetlere maruz kaldıysa, topraklarını Yahudilere para karşılığında satan Filistinliler de vardı. İntifada da nasıl İsrail’in tanklarına göğüsleriyle karşı koymaya çalışan Filistinliler olduysa, tecrit duvarının inşasında çalışan Filistinliler de oldu. Filistinliler diğer tüm milletler gibi insanoğulları. İyileri de var kötüleri de. Nankörleri de sadık olanları da var. Uyanık olanları da kandırılmış olanları da var. Ancak Filistinliler ile diğer Araplar arasında fitne sokuşturma işi yeminle İsrail’in işidir.

Şamrani: Yani bize karşı tüm kötülüklerine rağmen sen onların safını mı tutuyorsun?

Kasabi: Konumuz onların ya da diğerlerinin safını tutmak değil. Hak neyse, vicdan ne diyorsa biz onu tutarız. Zannederim vicdan nedir bilirsin değil mi?

Şamrani: Duymuştum ama tam olarak ne demekti? Çıkaramadım.”

Ritz-Carlton olayından sonra kanalın çizgisinde büyük değişim

MBC kanallar ağı, Arapça dublajlı Türk dizilerini yayınlayan kanalların başında geliyordu.

Ancak kanalın sahibi Velid Al İbrahim’in 2017’de birçok Suudi prens ve iş insanıyla beraber Riyad’daki Ritz-Carlton otelinde Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman tarafından “yolsuzlukla mücadele” adı altında 83 gün boyunca alıkonulmasından sonra kanalın çizgisinde büyük değişimler oldu.

Benzer gönderiler