Scroll Top

Özel Haber: Alman aktivistlerinin kampanyası dünya medyasını kandırdı

38681173_403-800x450

Almanya’da “Peng! Kollektiv” isimli bir aktivist topluluk; Associated Press, The New York Times ve Fox News gibi medya organlarının kandığı bir şakaya imza attı.

Almanya’da “Peng! Kollektiv” isimli bir aktivist topluluk;  Başbakan Angela Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Birliğinin (CDU) yerel bir teşkilatı tarafından hazırlanmış gibi sunulan bir internet sitesini yayına soktu. Sitede bu teşkilatın üyeleriymiş gibi görünen bazı kişilerin çektiği bir de videoya yer verildi.

Sitede ve videoda Almanya’nın silah ihracatına “Hristiyan değerleri” adına karşı çıkılmakta, Başbakan Merkel’e silah ihracatını durdurması için çağrıda bulunulmakta.

AP araştırmadan yayınladı.

Site Associated Press’in (AP) dikkatini çekti ve AP siteyi haberleştirdi. The New York Times, Fox News ve Vatican Radio gibi medya kuruluşları da haberi duyurdu.

Fakat kısa zamanda sitenin “Peng! Kollektiv” isimli Alman oluşum tarafından hazırlanmış bir “kurgu” olduğu ortaya çıktı. Oluşumun sözcüsü Jessica Gräber Deutsche Welle’ye (DW) verdiği demeçte “Maksadımız asparagas yaymak değildi.” dedi. Gräber şöyle devam etti:

“Maksat CDU’ya CDU’nun kendi içinden çıkan bir eleştiri tahayyül etmekti. Eylül’deki genel seçimler öncesinde bu meseleye değinmenin iyi olacağını düşündük çünkü parti taraftarlığından bağımsız bir şekilde tüm toplum silah ihracatına karşı net bir fikir sahibi.

Almanya’da 2016’da yapılan bir anket araştırmasına katılanların %83’ü Almanya’nın silah ihracatına karşı olduklarını söyledi.

Gräber “Fakat silah lobisi o kadar güçlü ki kriz bölgelerine bile yapılan bu ihracatlar hâlâ onaylanıyor.” dedi.

Haberin daha da ilginç yanı, dünya medyasında gündem olmasına rağmen, imza kampanyasına sadece 1.263 kişinin destek vermiş olması

Almanya’nın “sıkı” silah satışı politikası.

Alman hükümeti tüm silah ihraçlarını, başbakan ve bazı bakanların toplantılarına katıldığı gizli güvenlik kabinesi toplantısında onaylıyor.

Alman hükümetleri, Alman silah ihracat kurallarının dünyadaki en sıkı denetlenen ve ahlaki kurallar olduğunu iddia ediyor ki bu doğru, ama bu Alman silahlarının dünyanın farklı bölgelerindeki çatışmalarda yoğun olarak kullanıldığı gerçeğini değiştirmiyor.

Alman Barış Derneği (DFG-PK) yayınladığı bildiride kampanyaya desteğini açıklayarak, “Almanya insan haklarını ihlal eden ülkelere silah satışına onay vererek, bu ülkelerce işlenen cinayetlere yardım ediyor, ortak oluyor ”dedi.

Benzer gönderiler