Scroll Top

Polonya, göçmen geçişlerini engellemek için sınırına duvar ördü

polonya-belarus-sinirina-duvar

Polonya, Belarus sınırına ördüğü çelik duvarı tamamladı. Bu duvar, Polonya’nın göçmenlere karşı iki yüzlü tutumunu sergileyen bir sembol oldu. Polonya, geçtiğimiz yıl göçmen krizi ile akıllara kazınan Belarus sınırına ördüğü duvarı tamamladı. Avrupa’nın ortasındaki bu çelikten duvar 5 buçuk metre yüksekliğinde ve 186 kilometre uzunluğunda. Avrupa umudu ile Polonya’ya geçmeye çalışan çoğunluğu Irak ve Suriye’den gelen binlerce insan, bu sınırda günlerce büyük bir mağduriyete maruz kalmıştı. Batı ise bu zulmü sadece izlemekle yetinmişti. İçişleri Bakanı elektronik duvar, hareket dedektörleri ve termal görüntüleme kameraları da kuracaklarını açıkladı. İnsan hakları savunucuları ise, Hristiyan göçmenleri kabul eden ve Müslüman göçmenleri ile reddeden hükümete tepki gösterdi. Irak ve Suriye’den gelen göçmenlere bin bir türlü zorluk yaşatan Polonya, savaştan kaçan 3 buçuk milyondan fazla Ukraynalı’yı sınırda karşılayarak, her türlü desteği sunmuştu. Bu sırada Müslümanları geri itmişti.

Göçmen düşmanı Polonya, sınırına çelik duvar ördü

Polonya sınırı göçmenlere durmadan engeller getiriyor

Polonya yönetimi, Belarus üzerinden gelen göçmen sayısındaki artış üzerine sınıra duvar örmeye karar vermişti. Söz konusu duvar inşaatı birim bünyesinde bugüne kadar yapılmış en büyük inşaat yatırımı. Duvarın uzunluğunun 186 kilometre, toplam maliyeti ise 1.6 milyar zloti (yaklaşık 350 milyon avro) olacak. İnsan hakları savunuculuğu yapan Avrupa Birliği bu duvarın finansörü oldu. Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, “Fiziki altyapı ve bunun olası finansmanıyla ilgili konuşacağız.” açıklamasını yaptı. Belarus’un diktatör lideri Aleksandr Lukaşenko, Polonya’yı sınırını kapatmakla ve AB’nin yeni yaptırımlarına karşı Avrupa’ya doğal gaz akışını kesmekle tehdit etti. Lukaşenko aynı zamanda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den Belarus sınırını Rus ordusuyla birlikte denetlemelerine imkan sağlamasını önerdi. Avrupa Konseyinin hukuk danışmanları, Birliğin ortak bütçeden dış sınırları boyunca bariyerlerin inşa edilmesini finanse edebileceğine hükmetmişti. Belarus ile sınırı olan üç AB ülkesi Polonya, Letonya ve Litvanya da halihazırda göçmen duvarlarının finanse edilmesini talep etmişti.

Almanya, Polonya’nın göçmen düşmanlığına ortak olmuştu

Almanya, Polonya sınırındaki göçmenleri engellemek için Yunanistan’dan gelen uçuşlara kısıtlama getirmeyi teklif etmişti. Alman İçişleri Bakanı Seehofer, Yunanistan’da başvuru yapıp Almanya’da tekrar sığınma başvurusunda bulunan çok sayıda mülteci nedeniyle bu ülkeden gelen uçuşlar için sınır kontrolleri getirme olasılığını incelediklerini ifade etti. Seehofer, “Yunanistan ile ortak bir yaklaşım bulamazsak ben bu önlemi alacağım. Bu, çok etkili bir önlem olur.” ifadelerini kullanmıştı.