Scroll Top

Suudi Arabistan Afrikalı göçmenleri ölüme terk ediyor

Egs7onAXsAEs_Vu

The Sunday Telegraph’ın yaptığı araştırmaya göre, dünyanın en zengin ülkelerinden olan Suudi Arabistan, covid_19’un yayılmasını durdurmak için yüzlerce Afrikalı göçmeni köle kamplarını anımsatan gözaltı merkezlerinde tutuyor.

Gözaltı merkezlerinde tutulan göçmenler tarafından gönderilen cep telefonu görüntülerinde, parmaklıklı pencereleri olan küçük odalarda sıra halinde üstsüz yatan ve açlıktan ölme noktasına gelen insanlar görülüyor.

Hayatta kalmak için zar zor yiyecek ve su alabiliyorlar. Günde bir parça ekmekle karınlarını doyurmaya çalışıyorlar. Gardiyanlar tarafından türlü işkencelere maruz kalıyorlar.

Göçmenler Nisan ayından beri gözaltında tutuluyor. Aralarında umudunu yitiren göçmenler intihar ediyor.

Dört aydan fazla süredir gözaltı merkezlerinde tutulan Etiyopyalı Abebe, “Burası cehennem gibi. Bize hayvan gibi davranıyorlar ve her gün dövüyorlar.”

Cinsel tacize de maruz kalan göçmenlerin umudu tükenmiş durumda. “Tek suçum daha iyi bir yaşam arayışıyla ülkemi terk etmekti ama bizi katilmişiz gibi kırbaç ve elektrik kablolarıyla dövdüler.”

Gözaltı merkezindeki göçmenler, her odada yüzlerce kişi olduğunu söylüyor. Uydu görüntüleriyse, her merkezde birkaç bina olduğunu gösteriyor. Bu da iletişim kurulamayan çok daha fazla göçmen olabileceği anlamına geliyor.

Benzer gönderiler