Scroll Top

Terör destekçisi ABD’den, İsmail Haniye’ye küstahlık

ismail haniye

ABD Dışişleri Bakanlığı son kararıyla kendisine güldürdü. Terör örgütü PKK’ya açıktan destek veren, FETÖ’nün merkez üssünü ve elebaşını özel olarak koruyan, DEAŞ’lı teröristlerin rahatça tahliyesini yaptıran ABD’nin Dışişleri Bakanlığı, Hamas Siyasi Büro Başkanı ve Filistin eski başbakanı İsmail Haniye’yi terör listesine aldı. ABD, bu kararıyla devlet terörü uygulayan İsrail’e koşulsuz desteğini bir kez daha gösterdi.

Filistin Parlamentosu’nda çoğunluğa sahip olan Hamas’ın Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından ‘terör listesine’ alındı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Haniye’nin “Özel Düzenlenmiş Küresel Teröristler” listesine eklendiği bildirildi.

DEAŞ tehdit etmişti

ABD’nin bu kararından kısa bir süre önce DEAŞ’lı teröristler bir video ile Hamas’ı mürted ilan etmiş ve tehdit emişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, 55 yaşındaki Haniye’nin Hamas’ın silahlı kanadıyla yakın ilişki içinde olduğu ve sivilleri hedef alanlar da dâhil silahlı mücadeleyi desteklediği ileri sürüldü.

Açıklamada, “Haniye’nin, İsrail vatandaşlarına karşı terör saldırılarına dâhil olduğu bilgisi mevcut. Hamas, 17 ABD vatandaşının öldürüldüğü terör saldırılarından sorumlu” ifadeleri yer aldı.

Haniye’nin liderlik ettiği Hamas, 1997 yılından bu yana ABD’nin terör listesinde yer alıyor.

 

 

Benzer gönderiler